Serwer z kontami użytkowników na linuxie

Witam! Czy jest możliwość postawienia serwera w biurze Dell R710 tak aby postawić na nim jakąś dystrybucję debiana i żeby komputery w firmie na których jest Windows 10 logowały się używając kont użytkowników z serwera? 

Chodzi mi o to zeby utworzyć listę użytkowników na serwerze i każdy mogł sie zalogowac do bylektórego komputera na swoje konto i mieć swoje pliki na dysku sieciowym.

Tak.

A jak to zrobić?

Tekstowe lub filmowe instrukcje.

Można to zrobić na Sambie, ale może czekać Cię z tym sporo zabawy. No i pamiętaj, że do AD mogą podpinać się tylko systemy w edycji Pro.

A w jaki to sposób jest robione na np uniwersytetach gdzie każdy student może się zalogować do bylejakiego komputera używając swojego konta i ma zachowane ustawienia i swoje pliki?

Jak taki serwer jest skonfiurowany? Jakiś linux z sambą?

“Do byle jakiego” czy “z byle jakiego”? Bo to spora różnica jest.

Z każdego komputera podpiętego do tej sieci. Na komputerach byłby windows, linux lub mac osx

http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/network-samba.html

Ok, wiec to jest o udostępnianiu plików. a czy logowanie się do swojego konta również jest zapewniane przez sambe?

http://www.instructables.com/id/Using-Thin-Clients-a-quick-way-with-Debian-linux/

Może to Ci pomoże.

To, o czym wspominasz wygląda mi na https://wiki.samba.org/index.php/Implementing_roaming_profiles. Przy czym wydaje mi się, że wystarczy dla twojego „przykładu” samba i trochę zabawy z montowaniem. Zakładasz udziały na sambie, montujesz im „dyski” na komputerach i po zalogowaniu/autoryzacji mają dostęp do swojego folderu sieciowego. Przy czym w tym układzie R710 można wykorzystać lepiej, niż robić z niego mądrzejszy serwer plików, do tego wystarczy zwykły NAS.  Zainteresuj się jeszcze „folder redirection” i usługami katalogowymi na Windowsie oraz Linuxie (LDAP). 

[Przemek]

Bo może używają VDI? Z twojego opisu wnioskuję, że chodzi o VDI, a nie o logowanie się do domeny.

Samba. Istnieje strona w języku polskim. Znajduje się na niej pełna instrukcja konfiguracji serwera Linux. W porównaniu do Windows, jest bezpłatne, chociaż trudniejsze w konfiguracji, to zapewnia podobny stopień użyteczności.

Na uniwersytetach zwykle używany jest Windows Server w małych sieciach. Różnica w wydajności między Windows Server a Linux jest ogromna. U mnie, w firmie, przy 150 kompach podpiętych do AD, Windows ledwo dawał rady. Ten sam serwer (w sensie Hardware) pod opieką linuxa bez problemu obsługuje 300 komputerów (porównanie Server 2008 i debian z samba 3).

Nie wiem jak to wyglada na sambie >4.0 ale wcześniejsze wersje pozwalały uruchomić sambę jako kontroler domeny gdzie klienci logują sie do domeny, na serwerze maja swoje katalogi domowe itp.

http://banita.pl/konf/smbdomenaunix.html

Na blogu ostatnio @chmuri o tym pisał: http://www.dobreprogramy.pl/Active-Directory-oraz-Exchange-w-firmie-za-darmo-tak-to-mozliwe,Blog,68208.html

Z tym ze AD wprowadzono w samba 4.0

Ok czyli potrzebnaby byla samba odpowiedzialana za AD i server plikow. Potrzebny jest wtedy jakiś LDAP np OpenLDAP czy sama samba wystarcza?

Zainstaluj sobie najpierw na jakimś Hyper-V/Virtualbox/VMWare i przetestuj, czy to ogarniesz i czy Ci wystarcza.

Znaczy pytam tylko czysto teoretycznie