Serwer

Witam serdecznie, Zmieniamy branżę i nie chcemy na razie sprzedawać serwerów, więc pozostają nam 2 dość duże nieużywane, a opłacone serwery. Pytanie jest następujące, czy da się na nich zarobić, aby się zwróciły chociaż koszty samego stania tych serwerów. Jeśli to coś pomoże mogę dodać specyfikację, ale nie są to małe maszyny. Z góry dziękuję, bo w obecnym czasie każde zmniejszenie kosztów to spora ulga.

Serwery są w firmie czy dzierżawione lub lokowane w jakiejś serwerowni? Jeśli w firmie, to je po prostu wyłącz. Zmiejszysz zużycie prądu nie tylko przez serwery, ale i klimatyzację. Nie ma sensu kombinować z zarabianiem na sprzęcie, chyba że planujecie po przebranżowieniu się stawiać wszystkie systemy od nowa.

@roobal dzięki za odpowiedź serwery stoją w serwerowni stąd też koszty nie są małe i jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy stawiać wszystko od nowa i też nie wiadomo kiedy, więc stąd pomysł żeby je jakoś spożytkować.

Jeśli będziecie stawiać wszystko od nowa, to można komuś wynająć. Jednak pojawia się jeden problem, komu. Ktoś kto szuka takich rozwiązań to raczej nie na pół roku, tylko na długi okres - rok, dwa i więcej. Z uslugami będzie to samo. Myślę, że lepiej je wyłączyć, aby nie ciągnęły prądu, a jeśli są u kogoś lokowane, po prostu dogadać się i odliczyć kwotę zużycia energii.