Serwera na potrzeby biura

Witam ,jestem zielony w tej sprawie ,

Chciał bym dowiedzieć się coś na temat serwerów i wogole, mam mala firmę i chcial bym wymieniać się plikami , wruzcać je na serwer odbierać je, różne foldery, różny poziom dostepu dla różnych urzytkowników.

Czy ktoś może mi powiedzieć co powinienem wpisywać w google? To chyba są serwery FTP?

A może istnieje coś takiego za darmo? (mogbym potestować wstępnie) wiem ze google docs posiada coś takiego ale nieufam zbytnio polityce googli i nieumieszcze tam firmowych dokumentów. Czy są jeszcze jakieś darmowe podobne rozwiązania?

Możesz zainstalować dowolny serwer FTP, większość dostępna za darmo. Jeśli jednak masz jakiś wolny/nieużywany komputer w firmie, może to być nawet jakiś staroć jedynie z pojemnym dyskiem skoro ma robić za serwer plików, to możesz na nim zainstalować dowolną dystrybucję Linuksa, np. Debiana i w nim zainstalować serwer plików FTP. Instalacja Debiana na komputerze jest stosunkowo łatwa, na necie można znaleźć pełno opisów, tak samo instalacja i konfiguracja serwera również nie powinna przysporzyć większych problemów, opisów odnośnie tego pełno na forach samego Debiana.

Jeszcze tylko jedna sprawa, jeśli pliki mają być udostępniane wyłącznie w firmie a nie w internecie dla każdego, np. dla pracowników w domu, to moim zdaniem lepiej będzie włączyć w systemie po prostu udostępnianie plików i drukarek w sieci.

Pozdrawiam!