Serwerowy RAM ECC dla płyty głównej


(Magnum 44) #1

Witam!

 

Mam pytanko. Ostatnio udało mi się dorwać pamięć serwerową IBMa DDR3. Wpadłem na pomysł, żeby kupić nową płytę główną pod mojego sześciordzeniowego procka (Phenom II X6), obecnie mam na AM2+ (DDR2) i chciałbym kupić płytę na podstawce AM3 lub AM3+. I tu pytanie, czy do tych pamięci potrzeba specjalnej płyty z obsługą ECC, czy może być najzwyklejsza płyta? Budżet to tak do 400 złotych, więc myślę,  że da radę kupić taką trochę bardziej high-endową :wink:


(bachus) #2

MB i BIOS muszą obsługiwać ECC.


(bart86) #3

po co ci taka pamięć?


(Veers) #4

 

Zapomniałeś o CPU (też musi to obsługiwać). Nie chce mi się sprawdzać, ale chyba u AMD jest podobnie jak u Intela - większość “cywilnych” CPU ruszy z pamięciami ECC - o ile nie są one “ubuffered” i “unregistered”. Generalnie jednak całkowicie zgadzam się z bart86 :slight_smile:


(system) #5

Zarówno płyta główna jak i procesor muszą taki typ pamięci obsługiwać. Do konfiguracji (płyta główna/procesor lub stacja robocza/serwer) dobiera się pamięci ECC, a nie na odwrót. Kolejna ważna kwestia, jeśli z takiej pamięci ma być jakiś pożytek to kości powinny być tego samego producenta i o tych samych parametrach.


(bart86) #6

na serwerach przy 32GB ram, cechowaniu i wymaganiu wysokiej wydajności sens jest ale w domowym kompie jaką to zrobi różnice? no chyba że się mylę to prosze poprawić, bo według mnie gra nie warta świeczki, tylko szukanie ale problemów


(Magnum 44) #7

Procesor to Phenom II X6 1045T. Pamięc z ECC bo posiadam 4 takie kości identyczne, po 8 GB. Więc dobieram MB pod RAM w tym przypadku. Polecicie jakąś dobrą płytę główną do 400 złotych pod taki zestaw?