Serwerowy RAM ECC dla płyty głównej

Witam!

 

Mam pytanko. Ostatnio udało mi się dorwać pamięć serwerową IBMa DDR3. Wpadłem na pomysł, żeby kupić nową płytę główną pod mojego sześciordzeniowego procka (Phenom II X6), obecnie mam na AM2+ (DDR2) i chciałbym kupić płytę na podstawce AM3 lub AM3+. I tu pytanie, czy do tych pamięci potrzeba specjalnej płyty z obsługą ECC, czy może być najzwyklejsza płyta? Budżet to tak do 400 złotych, więc myślę,  że da radę kupić taką trochę bardziej high-endową :wink:

MB i BIOS muszą obsługiwać ECC.

po co ci taka pamięć?

 

Zapomniałeś o CPU (też musi to obsługiwać). Nie chce mi się sprawdzać, ale chyba u AMD jest podobnie jak u Intela - większość “cywilnych” CPU ruszy z pamięciami ECC - o ile nie są one “ubuffered” i “unregistered”. Generalnie jednak całkowicie zgadzam się z bart86 :slight_smile:

Zarówno płyta główna jak i procesor muszą taki typ pamięci obsługiwać. Do konfiguracji (płyta główna/procesor lub stacja robocza/serwer) dobiera się pamięci ECC, a nie na odwrót. Kolejna ważna kwestia, jeśli z takiej pamięci ma być jakiś pożytek to kości powinny być tego samego producenta i o tych samych parametrach.

na serwerach przy 32GB ram, cechowaniu i wymaganiu wysokiej wydajności sens jest ale w domowym kompie jaką to zrobi różnice? no chyba że się mylę to prosze poprawić, bo według mnie gra nie warta świeczki, tylko szukanie ale problemów

Procesor to Phenom II X6 1045T. Pamięc z ECC bo posiadam 4 takie kości identyczne, po 8 GB. Więc dobieram MB pod RAM w tym przypadku. Polecicie jakąś dobrą płytę główną do 400 złotych pod taki zestaw?