Serwis może uzyskać dostęp do mojego systemu w Windows 8.1?

Witam. Kolejny mój wątek, mam ostatnio wiele pytań. Nie uznajcie mnie za spamera :slight_smile:

Dotknął mnie problem, o którym już kilka razy wspominałem w komentarzach pod newsami oraz na forum m.in. w tym wątku.

Laptop, który poszedł do serwisu, ma dwa dyski - SSD z systemem i HDD z danymi. Na HDD mam sporą ilość różnego rodzaju danych w tym zdjęcia, filmiki, muzykę itd.

Na dysku SSD zainstalowany był system Windows 8.1 Pro [x64]. Z systemem tym miałem zintegrowane moje konto z outlook.com, więc podczas uruchamiania trzeba było podać hasło poczty, aby zalogować się do systemu. Jeśli rzeczywiście nawalił dysk SSD, to serwis, podobnie jak ja, może mieć problem z dostępem do dysku. Ja systemu na nowo zainstalować nie mogłem, bo instalator Windows wieszał się. Załóżmy jednak, że serwis da radę doprowadzić do rozruchu zainstalowany system i pokaże im się ekran logowania - istnieje możliwość zalogowania się do systemu z pominięciem wprowadzenia hasła lub w jakiś inny sposób? Czy mogę czuć się zagrożony? System wysiadł nagle, więc nie mogłem nic zrobić, a przeglądarka zapamiętała wszystkie moje hasła, więc jeśli uda im się uruchomić system, to będą mieli dostęp do każdej mojej strony, na której mam konto.

Nie wiem, jak to działa, ale jeśli nie będą mieli dostępu do moich kont, to będzie dobrze, choć jeśli wymienią dysk, żeby sprawdzić, czy problem został rozwiązany, to wtedy będą mieli dojście do mojego drugiego dysk, na którym mam różne rzeczy. Niestety.

(system) #2

zalecam zmianę haseł i na przyszłość szyfrowanie dysku

(witek-pl) #3

Jeśli powodem serwisowania laptopa nie był drugi HDD na którym masz swoje dane, to wystarczyło go po prostu wyjąc z laptopa. 

Zrobiłbym tak, ale nie było pewności co do powodu awarii, więc musiałem oddać wszystko.

(mktos) #5

W sumie nie wiem jak to wygląda na kontach połączonych z Microsoft Account, ale na kontach zwykłych nie ma problemu, aby się zalogować bez hasła. O ile masz fizyczny dostęp do komputera to istnieje garść sztuczek, które można wykorzystać do obejścia logowania.

A nawet jeżeli system nie działa, to do dysku i tak się można dostać bez problemu. W zależności jednak od tego jakiej przeglądarki internetowej używasz, twoje hasła zapamiętane w przeglądarce mogą być chronione hasłem głównym lub szyfrowane w jakiś sposób, co uniemożliwia odczytanie z zewnątrz.

A i serwis może - ostrzegam - wyczyścić ci dyski. Niektóre tak robią.

Laptop wrócił z serwisu z wymienionym dyskiem SSD. Dane na HDD nienaruszone. Zatrzymali sobie oczywiście uszkodzony dysk SSD i mam nadzieję, że nie zdołali uzyskać do niego dostępu.