Serwis społecznościowy - Ruby czy Flash?

Witam! Od pewnego czasu próbuję stworzyć serwis społecznościowy, lecz kompletnie nie wiem od czego zacząć. Kombinowałem we Flashu, gdyż umiem się nim posługiwać, gdyż jest łatwy w obsłudze, ale nie znam żadnych skryptów. Słyszałem też, że serwisy społecznościowe tworzone są w PHP i Ruby. O nich nie mam zielonego pojęcia. Szukałem w internecie kursów. Przeszukiwałem każdą stronę, lecz niestety nic nie znalazłem. Zależy mi na tym, aby serwis funkcjonowaniem był podobny do nasza-klasa.pl czy fotka.pl. Mam w domu książkę zatytułowaną RailsSpace - tworzenie społecznościowych serwisów społecznościowych jednakże nie umiem poprawnie skonfigurować Ruby`ego.

Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc to bardzo proszę o porady, linki, gdyż na pewno mi się przydadzą

Pzdr!

Tworzenie serwisu społecznościowego we flashu, to delikatnie mówiąc słaby pomysł.

Nie chcę, żebyś mnie źle zrozumiał, ale jeśli masz problem ze znalezieniem kursów/materiałów dotyczących np. PHP, to uczciwie ci mówię, odpuść sobie temat robienia serwisu społecznościowego.

Kusry PHP znalazłem jednakże nie ma wspomnianego w nich nic o skryptach do serwisów społecznościowych

Najpierw musisz poznać język… nie znając nawet jakichkolwiek podstaw to jak chcesz zbudować cokolwiek?

a czy możecie mi poradzić jakieś konkretne kursy? Wiem, że w sieci jest ich mnóstwo, ale chcę uczyć się z dobrego źródła

możesz to poczytać, jest dość treściwe zdaje się IPBwiki