Share folderów za pomocą Samba

Witam,

 

Mam pewnie problem, otóż, mam zadanie na studia wykonać udostępnienie folderu z Linkuxa na Windows. Problem polega na tym, że po skonfigurowaniu Samby, dodanie obojętnie jakiego pliku do folder /srv/samba/share, Windows nie widzi komputer z VMware. Nie mam pojęcia już jak to skonfigurować by zobaczyć na windows plik z Linkux (VMware).

Pozdrawiam

Na początek powiedz jak skonfigurowane masz to do tej pory.

w WMware jest ustawione na NAT (eht01) sprawdziłem, czy Linkux -> Windows i Windows ->Linux się pingują. I odpowiedź jest w dwie strony. Lecz gdy wchodzę w komputer - sieci. To w ogóle tego linuxa z vmw nie widać. Próbowałem też wpisać adres ip, żeby dostać dostęp lecz też bez rezultatu.

Nadal nic nie wiadomo… Firewall na tej dystrybucji Linuksa? Może chociaż jakieś info, jaka dystrybucja, jak skonfigurowana? Co oznacza, że sambę skonfigurowałeś? Procesy w górze? testparm /etc/samba/smb.conf ?   smbclient -L nazwaserwera ?

To że się pingują, to normalne. W przypadku grupy roboczej, komputery powinny być w tej samej sieci/podsieci (nie dotyczy domeny AD). Zmień z NAT na połączenie mostkowane. Jak VM będzie w jednej sieci z Windows, udostępnianie powinno działać.

OK, komputer teraz już widzę, jest pokazany nawet folder “share” w którym ma udostępniony plik tekstowy, lecz gdy wchodzę na ten katalog to ukazuje mi się informacja o podaniu hasła do konta. Lecz wpisuję wszystkie możliwe kombinacje, ale cały czas jest odmowa dostępu.

Login i hasło podajesz takie jakie masz na końcie użytkownika z Linux. Jak chcesz bez hasła, zmieniasz security na share.

Miłej lekturki.

:arrow: https://www.samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/ServerType.html#id2559114

:arrow: http://wiki.samba.org/index.php/Setup_and_configure_file_shares

Robiłem tak jak mówisz, niestety Twoja rada nie dała rady. Bo nadal jest odmowa dostępu :slight_smile:

Widocznie gdzieś popełniłeś błąd, bo u mnie zawsze działa. Po wprowadzeniu zmian zrestartowałeś usługę?

tak, i to wielokrotnie. 

Pokaż config.

Przy security = share katalog /srv/samba/share powinien mieć przynajmiej 777 (jeśli chcesz mieć r/w) lub 755 (jeśli tylko ro) + opdowienie ustawienia udziałów w smb.conf (read only = yes/no oraz guest ok = yes)