Share folderów za pomocą Samba

(Danio_klucze) #1

Witam,

Mam pewnie problem, otóż, mam zadanie na studia wykonać udostępnienie folderu z Linkuxa na Windows. Problem polega na tym, że po skonfigurowaniu Samby, dodanie obojętnie jakiego pliku do folder /srv/samba/share, Windows nie widzi komputer z VMware. Nie mam pojęcia już jak to skonfigurować by zobaczyć na windows plik z Linkux (VMware).

Pozdrawiam

Na początek powiedz jak skonfigurowane masz to do tej pory.

(Danio_klucze) #3

w WMware jest ustawione na NAT (eht01) sprawdziłem, czy Linkux -> Windows i Windows ->Linux się pingują. I odpowiedź jest w dwie strony. Lecz gdy wchodzę w komputer - sieci. To w ogóle tego linuxa z vmw nie widać. Próbowałem też wpisać adres ip, żeby dostać dostęp lecz też bez rezultatu.

(bachus) #4

Nadal nic nie wiadomo… Firewall na tej dystrybucji Linuksa? Może chociaż jakieś info, jaka dystrybucja, jak skonfigurowana? Co oznacza, że sambę skonfigurowałeś? Procesy w górze? testparm /etc/samba/smb.conf ?   smbclient -L nazwaserwera ?

(roobal) #5

To że się pingują, to normalne. W przypadku grupy roboczej, komputery powinny być w tej samej sieci/podsieci (nie dotyczy domeny AD). Zmień z NAT na połączenie mostkowane. Jak VM będzie w jednej sieci z Windows, udostępnianie powinno działać.

(Danio_klucze) #6

OK, komputer teraz już widzę, jest pokazany nawet folder “share” w którym ma udostępniony plik tekstowy, lecz gdy wchodzę na ten katalog to ukazuje mi się informacja o podaniu hasła do konta. Lecz wpisuję wszystkie możliwe kombinacje, ale cały czas jest odmowa dostępu.

(roobal) #7

Login i hasło podajesz takie jakie masz na końcie użytkownika z Linux. Jak chcesz bez hasła, zmieniasz security na share.

Miłej lekturki.

:arrow: https://www.samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/ServerType.html#id2559114

:arrow: http://wiki.samba.org/index.php/Setup_and_configure_file_shares

(Danio_klucze) #8

Robiłem tak jak mówisz, niestety Twoja rada nie dała rady. Bo nadal jest odmowa dostępu :slight_smile:

(roobal) #9

Widocznie gdzieś popełniłeś błąd, bo u mnie zawsze działa. Po wprowadzeniu zmian zrestartowałeś usługę?

(Danio_klucze) #10

tak, i to wielokrotnie. 

(roobal) #11

Pokaż config.

(Barmazu) #12

Przy security = share katalog /srv/samba/share powinien mieć przynajmiej 777 (jeśli chcesz mieć r/w) lub 755 (jeśli tylko ro) + opdowienie ustawienia udziałów w smb.conf (read only = yes/no oraz guest ok = yes)