Shell, jak udostępnić katalog, jako www

(master of disaster) #1

Witam.

Mam za zadanie wgrać na serwer strone www. Pliki źródłowe znajdują się w /usr/home/**** test. Co mam zrobić, aby udostępnić to pod takim adresem:

www.mojadomena.pl/test

Mam dostęp do ssh, serwer stoi na FreeBSD.

Pozdrawiam.

(master of disaster) #2

nie wiem czy jest apache na tym serwerze, jak wpisuje whereis apachectl nie wyswietla mi sciezki.

-- Dodane 24.05.2013 (Pt) 22:11 --

Jak wpisze www.mojadomena.pl/~test (z tyldą) to strona się odpala. Jak pozbyc się tyldy w adresie?

(Pablo_Wawa) #3

Domyślnie w Apache główny katalog zawartości strony jest pod /var/www/html.

Przekopiuj (testowo) zawartość /usr/home/test to niego i sprawdź, czy strona działa.

Jak chcesz mieć stronę pod http://www.mojadomena.pl/test to wrzuć zawartość folderu /usr/home/test wraz z samym folderem test, tak by treść strony była w /var/www/html/test.

(master of disaster) #4

Pablo_Wawa , Dzieki, faktycznie tam są porobione skróty do innych stron i działa. Tylko jeśli ja chce stworzyć tam skrot/katalog to mam permission denied. Da się to jakoś ominąć? Nie wiem jakie uprawnienia mi dał admin.

Pozdro.

(roobal) #5

Jak chcesz pozbyć się tyldy, to albo musisz dodać alias do obecnej konfiguracji Virtual Hosta lub zmienić katalog główny w jego konfiguracji, lub stworzyć nowy Virtual Host, w którym jako katalog główny podajesz /usr/home. Przykład.

DocumentRoot /usr/home/

Konfigurację nowego Virtual Hosta będziesz póżniej musiał aktywować, poprzez podlinkowanie. Jeśli będziesz korzystał z kilku Virtual Hostów na jednym serwerze, musisz określić, czy będą rozpoznawane poprzez IP czy poprzez nazwy, to trzeba również ująć w konfiguracji wirtualnego hosta.