Shell, jak udostępnić katalog, jako www

Witam.

Mam za zadanie wgrać na serwer strone www. Pliki źródłowe znajdują się w /usr/home/** test**. Co mam zrobić, aby udostępnić to pod takim adresem:

www.mojadomena.pl/test

Mam dostęp do ssh, serwer stoi na FreeBSD.

Pozdrawiam.

nie wiem czy jest apache na tym serwerze, jak wpisuje whereis apachectl nie wyswietla mi sciezki.

Dodane 24.05.2013 (Pt) 22:11

Jak wpisze www.mojadomena.pl/~test (z tyldą) to strona się odpala. Jak pozbyc się tyldy w adresie?

Domyślnie w Apache główny katalog zawartości strony jest pod /var/www/html.

Przekopiuj (testowo) zawartość /usr/home/test to niego i sprawdź, czy strona działa.

Jak chcesz mieć stronę pod http://www.mojadomena.pl/test to wrzuć zawartość folderu /usr/home/test wraz z samym folderem test, tak by treść strony była w /var/www/html/test.

Pablo_Wawa , Dzieki, faktycznie tam są porobione skróty do innych stron i działa. Tylko jeśli ja chce stworzyć tam skrot/katalog to mam permission denied. Da się to jakoś ominąć? Nie wiem jakie uprawnienia mi dał admin.

Pozdro.

Jak chcesz pozbyć się tyldy, to albo musisz dodać alias do obecnej konfiguracji Virtual Hosta lub zmienić katalog główny w jego konfiguracji, lub stworzyć nowy Virtual Host, w którym jako katalog główny podajesz /usr/home. Przykład.

DocumentRoot /usr/home/

Konfigurację nowego Virtual Hosta będziesz póżniej musiał aktywować, poprzez podlinkowanie. Jeśli będziesz korzystał z kilku Virtual Hostów na jednym serwerze, musisz określić, czy będą rozpoznawane poprzez IP czy poprzez nazwy, to trzeba również ująć w konfiguracji wirtualnego hosta.