Shutdown -h skutkuje restartem komputera

Witam. Na serwerze mam zainstalowanego Debiana Jessie. Gdy próbuję go wyłączyć poleceniem

shutdown -h now

komputer się restartuje. Jednak jeśli skorzystam z polecenia

poweroff

komputer normalnies się wyłącza.

Co może powodować takie dziwne działanie pierwszego polecenia?

Chyba przespałeś kilka ostatnich lat:

ls -l /sbin/shutdown /sbin/poweroff
lrwxrwxrwx 1 root root 14 maj 26 18:40 /sbin/poweroff -> /bin/systemctl
lrwxrwxrwx 1 root root 14 maj 26 18:40 /sbin/shutdown -> /bin/systemctl

Przespałem to troszkę za dużo powiedziane. Nigdy szczególnie nie interesowałem się tym, co dzieje się w świecie Linuksa. Ot, zapragnąłem postawić sobie domowy serwer.

 

 

http://unix.stackexchange.com/questions/64280/what-is-the-difference-between-reboot-init-6-and-shutdown-r-now

 

 

używaj reboot lub poweroff :slight_smile:

Dzięki za odpowiedź, fedora24x. Niestety, nie chodziło mi o restart, tylko o wyłączenie komputera.

 

to poweroff

 

Szkoda że nie czytasz wklejanych przez siebie linków:

​a tu masz więcej:

http://unix.stackexchange.com/questions/195898/what-is-the-difference-between-these-commands-for-bringing-down-a-linux-server/196014#196014

​Mniej pisać, więcej czytać :wink:

 

Ejno, czytam co wklejam, ale nie całe, tylko to co potrzeba

Właśnie nie to co trzeba :wink:

 

Nie ma programów reboot lub poweroff, a używanie tych poleceń to proszenie się o kłopoty. Szczególnie w przyszłości.

W takim razie jakiego polecenia najbezpieczniej używać do wyłączania komputera?

​systemctl poweroff

Bonus: nie wymaga uprawnień administratora.

Niestety, u mnie nie dość, że wymaga uprawnień roota, to jeszcze wykonuje restart. Podobnie poweroff, o którym wspominałem oraz wyłączenie poprzez graficzny interfejs. Co ciekawe, gdy wyłączam Windowsa, to komputer normalnie się wyłącza.

Masz coś źle skonfigurowane z uprawnieniami i zarządzaniem sesją użytkownika.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Allow_users_to_shutdown

 

Możliwe, że też coś nie tak w konfiguracji Biosu. Jakieś opcje wybudzania itp.

W Biosie raczej wszystko jest ok. Była tam opcja dotycząca ponownego rozruchu w przypadku “nieautoryzowanego” wyłączenia, jednak wyłączyłem ją. Jest tylko ustawione włączanie komputera o danej godzinie. Za chwilę zerknę na podlinkowaną stronę.

Moim zdaniem to błąd związany ze sprzętem lub jądrem. Komputer może się automatycznie restartować np. po trzech wyjątkach procesora. Która wersja jądra? Samodzielnie kompilowana?

Jądro w wersji 3.16.0-4-686-pae. Samemu nie chce mi się bawić w kompilację.

Sprawdź na domyślnych ustawieniach w Biosie.

Czy ma to związek z przełączaniem systemów (Windows/Linux)?

 

No i najważniejsze: zrobiłeś porządek z zarządzaniem sesjami użytkowników?

Ja mam do dziś ten sam problem tylko na desktopie. Kernel nie ma nic do tego to wina sprzętowa lub systemd. Działa w kratkę jak chce, raz się zamknie poprawnie innym razem restart. Czy to z konsoli czy poprzez graficzne zamykanie :frowning:

Dziwne, by to systemd,  a nie kernel miał coś z tym wspólnego, gdyż systemd jest procesem przestrzeni użytkownika, a gdy init się wykrzaczy, to chyba system się nie restartuje(muszę spróbować ubić init, to zobaczę). Systemd może wywoływać błąd w jądrze systemu lub może inaczej wywoływać funkcje systemowe, co może prowadzić do objawiania się błędów sprzętu.

 

Alternatywą jest to, że NSA chce skompromitować systemd i wysłała agentów do mieszkań po to, by zaktualizować BIOS, aby systemd nie działał :smiley: . Taki żart.

Hmm nie wiem jak to zrobić pod grubem bo on sobie automatycznie co aktualizacje zmienia te wpisy w mbr jak mu się podoba, ale u siebie pod lilo przy problemach z wyłączaniem/restartem dodałem parametr startowy kernela “reboot=bios” (można też spróbować reboot=acpi)

Poza tym warto pobawić się opcjami bios ACPI Suspend Type (lub coś podobnego)