Sieć 1000Mbps a prędkość rzeczywista przesyłu danych

Witam Wszystkich.

Zakupiłem ostatnio Switch Linksys DS2008, chciałem tym zwiększyć prędkość w mojej sieci domowej. Mam 3 kompy z kartami sieciowymi 1GB, Switch które teoretycznie powinien mniej, więcej tą prędkość osiągać. Lecz co się dzieje? od czasu do czasu osiąga prędkość przy kopiowaniu plików (testowałem na filmie avi 1.5GB) do 80MB/s ale to jest jeszcze nic, nie wiem czemu też od czasu do czasu prędkość w sieci to max. 11MB/s. Wymieniłem kable na CAT6, na CAT5e jest to samo. W instrukcji Switcha jest napisane że obsługuje CAT5e. Ale przecież wymieniając kable na CAT6 zwiększyłem tym jakość okablowania w sieci, prawda?

Dodam że używam Visty na wszystkich kompach a na serwerze jest win2008 server.

Czy możecie mi coś poradzić?

Po pierwsze: Czy napewno masz kompy z kartami 1GB??? :stuck_out_tongue: a nie przypadkiem 1Gb/s??? Różnica 8x :stuck_out_tongue:

Po drugie: Kopiujesz z prędkością 80MB/s czyli pewnie ograniczeniem jest prędkość dysku a nie sieci. No chyba że chodziło Ci o 80Mb/s.

Po trzecie: 11MB/s. Nie jest to przypadkiem przy kopiowaniu na dysk USB???

Pozdrawiam

PS. do 1GB/s wystarczy CAT 5e

He… Sorryki ale nie zwróciłem uwagi że robie byki “b” i “B”, kopiuje z prędkością 60-90 MB/s a czasami z niewyjaśnionych przyczyn jest tylko max 11MB/s. Switch jest 10/100/1000Mb/s, karty w kompach w każdym po dwie (wbudowane w MB) są 1Gb/s.

thomasg73 ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Witam ponownie… zebrałem trochą danych o systemie itd. problem jest dalej ten sam, czyli sieć domowa nie rozwija swojej mocy. Zacznę od początku:

Server:

2 x LAN 1GB zintegrowane na płycie Sapphire PC-AM2RD790 (1x Marvell Yukon 88E8052, 1x 88E8053) dane odczytane z menadżera urządzeń, sterowniki najnowsze ze strony Marvell Yukon…

Pamięć: 8GB DDR2, 800MHz

System: Windows Serwer 2008 Standard (trial) 64bit

HDD: HDD Seagate SATA II 80GB Seagate (system), 2x 350GB IDE Seagate(dane)

Mój komp:

2 x LAN 1GB zintegrowane na płycie Asus P5Q Deluxe (1x 88E8001/8003/8010, 1x 88E8056) dane odczytane z menadżera urządzeń, sterowniki najnowsze ze strony Marvell Yukon

Pamięć: 8GB DDR2

System: Windows Vista Ultimate 64bit

HDD: 2 x 150GB WD VelociRaptor SATA II w RAID0 (system), 2 x 500GB WD SATA II w RAID0 (dane)

Switch: Cisco SD2008 10/100/1000Mbps

Problem:

Systemy (serwer i mój) przy kopiowaniu dużych plików (iso, avi, etc.) osiągam max. prędkość 10-12 MB/s a jak wiadomo powinna ta prędkość jak czasami się to zdarza osiągać przynajmniej 60MB/s +, taka prędkość jest niestety bardzo rzadko widziana. Wymieniłem kable na max. 2m CAT6. Czy jest coś do ustawienia w systemach? Co może blokować przesył danych?

A inne pytanie… W jakim celu służą 2 x LAN na jednym kompie? Czy mogę teoretycznie i praktycznie połączyć dwa kompy np. mój i serwer dodatkowo crossover kablem?

dwie lub więcej kart może służyć do np uruchomienia Routing’u na serwerze zamiast kupować urządzenie sprzętowe (choć to drugie jest leprze :slight_smile: ), do łączenia kart czyli z 2 kart 1000 Mbps możesz mieć teoretycznie 1 2000 Mbps :wink: oraz podziału sieci na vlany.

Co do prędkości wszystko również zależy od systemu operacyjnego np inne prędkości będą na win 2008 a inne na win 2016 i nie mówiąc że mając dobrą dystrybucje linuxa uzyskasz znacznie leprze wydajności najlepiej na stacji roboczej i serwerze :slight_smile: .
Praktycznie większe pliki powinny uzyskiwać większe transfery niż dużo małych.