Siec 3G- darmowe czy platne?

Witam,

Ostatnio zauważylem, ze czesto w moim telefonie (Mda Vario III) ikonka “E” zmienia sie na “3G”. Czy kozystanie z tej sieci jest płatne? Mam karte z Ery Tak Tak.

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

Hawrocik08 , wszystko masz opisane tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/3G

Znajdując się w zasięgu sieci 3G w telefonie podczas wykonywania połaczenia ukaże się dodatkowy tryb połaczenia tryb “wideo” wybierając tą opcje znacznie drożej zapłacimy za rozmowe video. Jeżeli nie kożystasz z tego trybu to najlepiej wyłączyć tryb sieci 3G , znacznie mniej zużywa się bateria. Tryb wideo jest tylko jedną z wielu funkcji i ulepszeń sieci 3G , między innymi można kożystać z lepszego szyfrowania głosu czy sms , powinna być lepsza jakość rozmów (ale niestety w polsce jest gorsza z powodu bardzo małej ilości nadajników i co za tym idzie częstym przełanczaniem sie telefonu między zakresami , a w czasie jazdy samochodme zazwyczaj konczy się zasięg zakresu to i konczy się rozmowa.)

E to EDGE, rozszerzenie standardu GSM (m.in. wyższa szybkość transmisji, chyba do 384kb/s, GSM oferował 9,6kb/s)

3G to sieć trzeciej generacji, czyli UMTS (GSM był siecią drugiej generacji, pierwsza generacja była analogowa, np. NMT czy amerykański AMPS).

Drożej się nie płaci, jedynie szybkość połączenia jest większa (do 7,2Mb/s), więc jak liczy za każde ściągnięte 100kB to szybciej schodzą pieniądze z karty. Np. przy oglądaniu filmów na YouTube kilka chwil i już filmik ściągnięty, a wychodzi kilkadziesiąt MB transferu.

By rozmawiać przez video trzeba odpowiednią opcję uaktywnić (jeśli nie jest domyślnie aktywna). W przypadku TakTaka na stronie Ery można zmieniać ustawienia, m.in. włączyć roaming, rozmowy video, mms, gprs itd.

Operatorzy zapewniają, że za rozmowy video płaci się tyle samo co za tradycyjne, ale ja nie sprawdzałem, nie mam takiego telefonu.

Co do zrywania rozmów 3G w samochodzie, to może to być nie tylko wina małej ilości nadajników. Szczególnie będzie rwało rozmowy video. Otóż sieć komórkowa ma coś takiego jak maksymalna prędkość abonenta (to wina efektu dooplera). Dla GSM 900 MHz jest to 250km/h, dla GSM 1800/PCS 1900 (amerykański) to 130km/h. Przy wyższych prędkościach sygnał wyjdzie z kanału i sieć odrzuci połączenie. Nie wiem jakie ograniczenie ma sieć 3G, ale dla pełnej przepływności prędkość maksymalna to jakieś kilkanaście km/h, im szybciej tym mniejsza prędkośc transmisji, spada do 9,6kb/s niezbędnej dla rozmów głosowych dla maksymalnej prędkości, powiedzmy że to 130km/h ze względu na wysoką częstotliwość - 2100MHz.

Ok, juz wszystko wiem! Dzieki :slight_smile:

Powiedzcie mi jescze tylko jak wylaczyc 3G i EDGE. Chce miec “standardowe” GSM! Telefon MDA Vario III

Ja instaluje nowego menadżera połączeń (commMenager) dochodzi wtedy funkcja “wyłącz sieć 3G” ale posiadam htc diamonda więc musisz poszukać odpowiedniego menadżera pod twojego smartfona , szukaj na www.pdaclub.pl

Więc : "ustawienia / osobiste / telefon / pasmo / wybierz typ sieci / GSM / OK. :wink:

Dzięki :piwo: