Sieć domowa - 2 komputery przez router


(matio) #1

Chciałbym zrobić sieć domową, żeby przesyłać dane między komputerami i udostępnić drukarkę. Komputer stacjonarny jest podłączony kablem do internetu przez router (neostrada). Laptop ma internet z routera przez WiFi.

Miałoby to wyglądać tak: Stacjonarny jest bramą do intrernetu, daje internet do laptopa a jednocześnie przez WiFi (jeśli to możliwe) można przesyłać dane z kompa do kompa. W tej sieci miała by być jeszcze drukarka połączona ro routera, żeby np z laptopa przez WiFi coś wydrukować.

Da się coś takiego zrobić? Jeśli tak to w jaki sposób?


(struart) #2

Skoro masz router do którego masz podłączonego stacjonarnego i z tego samego routera masz neta po wifi na laptopie to po co kombinować z tym stacjonarnym jako bramą :slight_smile: . Chyba, że to wygląda inaczej, ale tak zrozumiałem po pierwszych dwóch linijkach twojego tekstu. Więc już w tym momencie masz możliwość wymiany danych między DESKTOP/LAPTOP oraz gdy udostępnisz drukarkę w sieci to laptop powinien ją widzieć.


(Cieply5) #3

Witam,

Chyba coś za bardzo zacząłeś kombinować, przecież jeśli masz podłączone dwa komputery (nie ważne czy bezprzewodowo czy kablem) oraz drukarkę do tego samego routera to wszystkie te urządzenia są już w tej samej podsieci i powinny się wzajemnie widzieć.

W Twoim przypadku to router jest bramą a nie komputer stacjonarny.


(matio) #4

Drukarki jeszcze nie podłączałem do routera. W jaki sposób laptop ma się 'widzieć' ze stacjonarnym jak on tylko obiera neta z routera? Nie ustawiałem żadnych folderów udostępnionych itp.


(Xbialyx5) #5

Kolego powiedz jaki masz router, to wtedy Ci doradzimy :slight_smile:


(Longhorn2009) #6

Ja u siebie na routerze TP-Link zrobiłem tak. Stacjonarny PC jest podłączony do rutera przewodowo. Laptop przez WiFi z routerem. Do stacjonarnego podłączona jest drukarka. Udostępniłem ją w sieci i dostęp do niej jest także z laptopa.

To samo z folderami na obu komputerach. Są udostępnione w sieci i np. z laptopa mam dostęp do folderów ze stacjonarnego PC i na odwrót. Oczywiście wszystko działa jeśli oba komputery są włączone.


(matio) #7

Netgear DGN2000. Dokładnie o to mi chodzi Longhorn2009. Tyle że drukarka ma wejście ethernet to lepiej ją do routera podłączyć czy do stacjonarnego? W ogóle to będzie jakaś różnica?


(Longhorn2009) #8

Podłącz do routera wtedy nie będziesz musiał mieć włączonego komputera (tego do którego jest podłączona i udostępniona drukarka), tylko dostęp będzie z każdego komputera w każdym momencie, jeśli tylko router będzie działał i drukarka będzie włączona.


(Xbialyx5) #9

Ja u siebie mając 3 stacjonarne, laptopa z wifi, oraz drukarke ethernet, podłączyłem drukarkę i 3 stacjonarne do routera kablem, a laptop wifi. I jest OK :wink:


(matio) #10

I jeszcze jedno - w laptopie przy podłączaniu do routera pierwszy raz wybrałem sieć publiczna a nie prywatna. Więc to chyba trzeba zmienić?


(Xbialyx5) #11

Tak, bo na publicznej nie udostępniasz zasobów, np. nie możesz oglądać plików na nim ze stacjonarnego i odwrotnie. I mogą być problemy z internetem


(matio) #12

Ok. To wszystko będę robił po formacie. Wtedy w stacjonarnym też mam ustawić na publiczną?


(Xbialyx5) #13

Nie. Ustaw i w laptopie i w stacjonarnym DOMOWĄ, A będzie dobrze :wink:


(matio) #14

sry miałem na myśli prywatną oczywiście :stuck_out_tongue: ok tak zrobię. Dzięki za pomoc :slight_smile:


(Xbialyx5) #15

Nie ma sprawy :wink: jak coś to wal śmiało :wink: