Sieć domowa - jaki koszt?

Witam! Mam w domu trzy komputery i chciałbym stworzyć sieć domową. Miało by to wyglądać tak:

SERWER (Win XP albo 2000)

/ \

/ \

/ \

/ \

PC 1 PC 2

(Win XP) (Win XP)

No więc ile by wyniósł koszt stworzenia takiej sieci na 100Mb/s (nie wliczając kosztu kart sieciowych)?

Mam w domu skrosowany kabel sieciowy 10 m. Trzeba będzie go przerobić na nie skrosowany?

[sCHEMAT SIĘ ROZJEŻDŻA]

Jaki jest sens takiej kombinacji? Żeby połączyć się z PC1 do PC2 musi być włączony 3 komputer przeznaczony na serwer… Lepiej kupić router za kilkadziesiąt zł z allegro, ewentualnie router Wifi za 100 zł i po sprawie.

10m kabla to do jednego komputera proponuję użyć (nawet jak za dużo to może będziesz musiał go kiedyś przenieść). Musisz kupić switch, najtańszy to ok. 30-40zł. I jeszcze 2 kable, długości musisz dobrać sam. Do tego jakiś kabelek z serwera do switcha. Cena za metr jest bardzo różna. Ja płacę w swoim mieście 1,2 zł, 20km dalej jest po 1zł. Musisz udać się do sklepu i zobaczyć. Do tego dochodzą końcówki RJ-45. Cena za sztukę też się różni, czasami płacisz 2 zł, czasami 50gr. Także u mnie w mieście zapłaciłbym

  • switch 35 zł

  • kabel 30m x 1,2 zł = 36zł

  • końcówki RJ-45 10szt *1zł 10zł

Wychodzi ok. 81zł.

Może warto pomyśleć o sieci Gigabit Ethernet? Kable te same (inaczej zaciskasz). Tylko karta sieciowa i switch muszą być Gigabitowe. Mam u siebie 100Mbit i jest trochę za wolno :slight_smile:

@muchozol Na schemacie nie uwzględniłem rutera, ale on tam powinien być. Dlatego 100Mb/s, bo chciałbym się zmieścić w 100 złotych. Jak będzie zgrywać to może kiedyś zmienie karty i switch na 1000Mb/s a stare opchnę na allegro.