Sieć domowa kablem ethernet

Witam,

Ze względu na duże zaszumienie pasma WiFi i przez to słabą jakość połączenia zdecydowałem się podłączyć urządzenia w domu zwykłym kablem rj45.

Kabel jest już rozłożony, ale w jednym miejscu muszę go rozdzielić na 3 urządzenia. W związku moją niewielką wiedzą na ten temat mam pytanie czy powinienem użyć hub czy switch. Drugie pytanie to czy muszę przerabiać kabel bo trochę się pospieszyłem i końcówki zacisnąłem standardowe, a nie skrosowane.

Przed hubem/switchem będzie oczywiście router.

edit.

Po przemyśleniu sprawy, kabel jednak lepiej byłoby rozdzielić w 2 miejscach na 2 kolejne, a nie w jednym miejscu na 3.

  1. hubów raczej już nie uświadczysz. Potrzebujesz zwykłego switcha, spokojnie dostaniesz małe z 4-5 portami wielkości paczki papierosów.

  2. Nie, nie te czasy, nie musisz krosować. Pamiętaj o trzymaniu się standardów przy zaciskaniu kabli (kolejność żył ma znaczenie). Możesz zastosować kilka takich switchy w swojej sieci.

Przeglądam te switche i zauważam spory problem - wszystkie potrzebują zasilania zewnętrznego. Czy nie istnieje jakieś rozwiązanie które nie potrzebowałoby zasilacza? Bo jeśli mam podłączać dwa dodatkowe zasilacze to chyba wolę te kilka metrów podwójnego kabla pociągnąć.

Dziwnie planujesz - najpierw robisz, potem decydujesz co z tym chcesz zrobić :wink: Pewnie by się dało przerobić jakiś mały switch na zasilanie po PoE, ale zabawa z injectorami, przerabianiem zasilacza itd. Ciągnij dwa kable, albo zrezygnuj z kabli i zrób po elektryce sygnał.

@bachus napisał już wszystko. W obecnych czasach hubów raczej się już nie sprzedaje, to wymarła technologia. Różnica między hubem, a switchem jest taka, że w swicthu każdy port jest osobną domeną kolizyjną, w hubie nie, co oznacza to, że w sieci byłyby kolizje pakietów, co sprawiałoby Ci takie podobne problemy jak przy WiFi. W przypadku WiFi podobny problem polega na tym, że każde urządzenie walczy o dostęp i musi czekać na swoją kolej. Co prawda to są ułamki sekund, ale do kable temu daleko.

Co do zasilania, istnieją switche niezarządzalne PoE, ale one kosztują więcej, niż zwykłe switche,zwłaszca GbE). Podłącz switch po prostu zwykłym zasilaczem. Ewentualnie jak masz na wydanie około 400 PLN, to kup Unifi UAP-LR (FE) lub Unifi UAP-AC-LR (GbE), podłacz do tej skrętki i zapomnisz o problemach z WiFi (obsługuje kilka sieci VLAN, jednak bez switcha z obsługą VLAN się nie obejdzie).