Sieć domowa - laptop służbowy + PC + router

Witam wszystkich,

mam problem z konfiguracją sieci domowej. Posiadam router LinkSys WRT54GL z wgranym softem tomato. Od strony WAN jest on podpięty do routera Orange, od strony LAN (nie wiem, czy dobrze to określam) jest wpięty kabelek do PC. Laptop przez wifi, połączony z Linksysem. Chcę na komputerze domowym udostępnić jeden folder, do którego miałbym dostęp z laptopa (odczyt i zapis). Ten dostęp chcę mieć tylko z domu, nie za pośrednictwem internetu.

Przygotowałem mój PC wg tej instrukcji (mam na nim Win XP home SP3 i Kaspersky 2012):

http://banita.pl/konf/siecwinxp.html

Na PC uaktywniłem konto Gościa, nadałem mu hasło. Za pomocą komendy “shrpubw” (znalezione tu: http://www.hostek.pc-sos.pl/jakie-mam-i … windows-xp) ustawiłem uprawnienia dostępu do mojego folderu.

Kiedy z laptopa wywołuję mojego peceta, zgłasza się okienko logowania, wbijam nazwę użytkownika “Gość” i moje hasło, jednak wyskakuje mi komunikat, że mój PC “is not accesible”. Nie mogę wejść do tego folderu.

Na PC mam włączonego firewalla, ale w wyjątkach jest zaznaczone “udostępnianie plików i drukarek”.

Kiedy próbuję pingować oba komputery, odpowiadają.

W Kasperskym spróbowałem na chwilę dodać moją sieć do “Zaufanych” ale to nic nie zmieniło, więc cofnąłem ją do sieci publicznych. Zrobiłem to, ponieważ nie wiem jakie konsekwencje dla potencjalnych prób wbicia się do mojej sieci domowej z zewnątrz będzie miało zostawienie mojej sieci jako zaufanej.

Podejrzewam, że problem może być w tym, że na mój laptop (Win XP Professional) pracuje w firmowej domenie, nie w lokalnej grupie roboczej. Jeśli to jednak możliwe, wolałbym nie zmieniać ustawień w laptopie za każdym razem, kiedy będę chciał wejść na domowy folder.

Czy ktoś miał do czynienia z podobnym problemem i wie jak go rozwiązać? Czy mogę podłaczyć się do mojego peceta bez opuszczania domeny firmowej?

Będę wdzięczny za pomoc.

1/ nie obawiaj się, za pośrednictem internetu nie będzie dostępu

2/ podaj system operacyjny na pececie

3/ co się dzieje, jak na laptopie wbijesz jako nazwę użytkownika na jakiego jestes zalogowany na tym pececie?

Ad.1 Czyli powinienem na stałe ustawić w Kasperskym moją sięć jako zaufaną? Skoro na tym samym kablu będą przesyłane pakiety z mojej sieci lokalnej i z zewnątrz, nie ułatwiam potencjalnego dostępu z zewnątrz?

Ad.2 Na pececie mam XP Home SP3.

Ad.3 To niestety będę mógł sprawdzić dopiero wieczorem, dam znać.

Nie mam ustawionego hasła na obecnie zalogowanym użytkowniku, czy powinienem jakieś ustawić?

Coś mi się jeszcze przypomniało: czy jest jakaś opcja ustalająca, że dany użytkownik może się logować na komputer zdalnie, czy lokalnie?

Edit:

Dodałem swoją sieć do zaufanych i restart.

Próbowałem na konto Gościa i zalogowanego użytkownika. Nic.

Włączyłem NetBios na swoim połączeniu sieciowym i restart (komputer i laptop mają IP przydzielane dynamicznie przez router, od samego początku).

To samo.

Jak wbijam błędne hasło, to do następnej próby wbicia hasła, w polu użytkownika, przed nazwą, wskakuje mi nazwa firmowej domeny (czyli domena\użytkownik). Ale jak wpiszę hasło poprawnie, cały czas wyskakuje mi komunikat, że niedostępny.

Jak wchodzę w otoczenie sieciowe, widzę grupę roboczą, w której pracuje mój domowy komp i widzę też kompa. Tylko nie mogę się na niego wbić :evil:

Dodane 09.02.2013 (So) 10:46

Temat można zamknąć.

Z braku pomysłów uruchomiłem wbudowanego kreatora sieci domowej na pececie, i pomogło.