Sieć domowa z współdzielonymi zasobami serwera

Witam, jestem dość świerzy w temacie tworzenia sieci. Z przyczyn praktycznych chciałbym postawić sieć domową. oprócz serwera NAS chciałbym postawić stacje roboczą podpiętą do sieci tak żeby programy i system uruchamiane byly na niej a potem streamowane na słabszych klientów (notebooka, tableta) nie wiem czy byłaby możliwość ustawienia również serwera VPN żebym mógł mieć dostęp do stacji i zasobów spoza domu czy możecie podpowiedziec jakich słów kluczowych szukać? Generalnie jak nazywa się taki typ sieci albo serwera (stacji roboczej)? Dziękuje za wszelką pomoc i mam nadzieję że nie wybrałem złego tematu i działu :slight_smile:

Rozumiem, że chcesz to zrobić na Linuksie, bo licencja na Windows Server i licencje CAL RDS trochę kosztują?

Generalnie możesz postawić dowolny Linux, polecam CentOS, żadne tam Ubuntu. W CentOS masz już dostępna usługę zdalnego pulpitu. Możesz pójść w VDI, ale to bardziej skomplikowane i musisz mieć mocny serwwr pod wirtualizację desktopów.

Wielkie dzięki, tak od początku chciałem zrobic to p0d linuksem, poszukam informacji na temat tego co podpowiedziałes :smiley: