Sieć domowa ze switchem i routerem


(X Ceed) #1

Witam! Planuję sieć domową w nowym mieszkaniu, które za chwilę będę remontował. Chciałbym dobrze przemyśleć rozmieszczenie urządzeń i okablowanie pomieszczeń. Zaprojektowałem sobie układ sieci domowej tak jak w załączonym obrazku


(roobal) #2

Musisz zrobić odwrotnie. W miejsce switcha wstawiasz router i switch podłączasz do router do portu LAN, nie WAN. Musisz tak zrobić, ponieważ modem da Ci tylko jeden adres IP i dostanie go jakieś przypadkowe urządzenie i tylko ono będzie miało dostęp do internetu. Ogólnie będzie bałagan w sieci i raz będzie działać, a raz nie albo w ogóle. Jeśli modem możesz mieć w dowolnym miejscu, nie musisz rouutera ze switchem miejscami, tylko sposobem połączenia. Możesz zrobić jeszcze inaczej. Jeśli dopiero planujesz kupno urządzeń, możesz postawić router w miejsce switcha, podłączyć do niego modem i te trzy komputery. Do 4 portu LAN podłączysz przełącznik. Zaś do WiFi możesz dokupić Access Pont i podłączyć go do portu w przełączniku.

 

Jak chcesz to zrobić naprawdę porządnie, to połóż okablowanie, zamontuj gniazdka sieciowe w ścianach i okablowanie ze wszystkich gniazdek zepnij w krosownicy. Będzie to wygląda estetycznie (gniazdka na RJ-45 zamiast wystającego kabla w ścianie) i wygodne (takie gniazdka możesz mieć w kilku pomieszczeniach i w razie potrzeby wpinać się kablem do sieci bez przenoszenia urządzeń sieciowych).

Tak, wystarczy CI zwykły przełącznik. Jeśli będziesz planował podpinać więcej urządzeń, warto zastanowić się na 8-portowym.

Jeśli nie masz łącza powyżej 40Mb/s, to router z draft-n Ci wystarczy, ale jeśli planujesz mieć łącze powyżej 50Mb/s, to zainwestuj już teraz w router z n (do 300Mb/s).

To jest niepoprawne rozwiązanie, o czym pisałem wyżej. W tym miejscu musi być router.


(X Ceed) #3

Dzięki bardzo za klarowne wyjaśnienie!

 

Najbardziej odpowiada mi ostatnia koncepcja (dopiero planuje zakup urządzeń). Zrobię więc tak jak napisałeś: zamienię urządzenia miejscami podpinając najpierw router do modemu a na końcu (pokoj 4) switch i dolożę tam punkt dostępowy.

 

Problem jedynie w tym ze tam gdzie był switch a teraz znajdzie sie router nie chce i nie moge miec WiFi. Pytanie czy szukać routera bez wifi  (tylko czy są sensowne routery bez wifi?) czy kupić dobry router i odłączyć mu jakoś to wifi (tylko muszę miec pewność hardwareowo rzeczywiście ze nie nadaje on fal radiowych)?


(roobal) #4

Możesz kupić router bez WiFi, prawdopodobnie będzie tańszy. Możesz poszukać routera bez WiFi. Gdybyś chciał coś dobrego w przystępnej cenie, to proponuję RouterBoard Mikrotika :arrow: http://routerboard.com/RB750. Z tego co widzę routerek może kupić od 150zł. Cena może wydawać się spora, ale w przeciwieństwie do TP Linków czy innych D-Linków ma 2000 razy większe możliwości. Cena tego routera jest tak naprawdę śmiesznie niska.

 

Możesz też kupić coś z WiFi, W każdym routerze można wyłączyć radio. Jak jednak zamierzasz wydać więcej, to pomyśl nad tym RBekiem.