Siec domowa?!


(outca$t.) #1

Mam 2 pytania:

  1. Co jest potrzebne zeby zrobic siec domowa (nie wiem czy to sie tak dokladnie nazywa)- tzn zeby jeden komp byl podloczony do drugiego i zebym mogl z jednego kompa zagladac w drugi (chodzi mi o wszystkie kabelki podlaczenia itd). Czy jest do tego potrzebny jakis program administrujacy czy wystarczy tylko otoczenie sieciowe?

  2. Czy moge zrobic (nie naruszacac prawa) zebym mial internet w 2 komputerach ale placuil tylko za jeden- czy jest cos takiego mozliwe i czy trzeba w tym celu wpierw skonstruowac siec domowa?


sorka jesli taki temat sie juz powtarza


(Ford Fokus) #2

2 karty sieciowe i kabelek.

Absolutnie nielegalne.


(Michalkwiecinski) #3

:shock: :shock:

Jest to legalne np. w Neostradzie, jeżeli będziesz dzielił w jednym lokalu.

Jeśli korzystasz z innej usługi, to przeczytaj umowę lub skontaktuj się z adminem.


(Monczkin) #4

ford_focus możesz uzasadnić ??

a co z rozdzieleniem połączenia z internetem (brama internetowa) na dwa komputery w sieci lokalnej ??


(outca$t.) #5

Monczkin wlasnie mi o to chodzi.

Powracajac do te sieci lokalnej ford-focus mowi o kartach sieciowych i kabelku. Tylko tyle (jesli chodzi o sprzet) wystarcza? Co to ma byc za kabelek(ile kosztuje). I czy po podlaczeniu juz mozna korzystac z tej sieci czy cos jeszcze trzeba zrobic?


(Michalkwiecinski) #6

Tak, ale wtedy jeden komputer musi pracować, żeby drugi miał net.

Jeśli nie chcesz takiego rozwiązania to musisz kupić router (koszt ok. 250 zł)


(Stefe) #7

kary sieciowe na chipach realteka, koszt okolo 20 zlotych za sztuke. chyba, ze masz juz zintegorwane karty na plytach glownych.

kabel to np. tzw. skretka RJ45 ceny... łącząc ze soba dwa komputery wystarcza tylko karty i kable... i odpowiednia konfiguracja systemu operacyjnego no i oczywiscie odpowiendnie podpiecie kabla.

a tak podzielilem net u siebie.


(B Ucze K) #8

luknij tutaj http://www.centrumxp.pl/windows/artykuly/ahn_intro.php


(outca$t.) #9

tzn nie iwem czy dobrze zozumialem w suemi potrzebujemy 3 karty sieciowe?

2 do kompa- matki

1 do kompa do kotrego bedziemy wysylali dane?

A jezli nie bede wykorzystywal tego rugiego kompa do polaczen z internetem

Złączono Posta : 03.08.2005 (Sro) 12:57

i jeszcze jedno pytanie czy siec hi fi to jest cos takiego w podobie tylko ze bezprzewodowo? gdziesmi sie o uszy obilo


(MaRa) #10

Są dwie możliwości:

1.Podłączyć pierwszy komputer do internetu, a drugi do pierwszego.

2.Podłączyć obydwa do routera, a router do internetu.

Przypadek1- Pierwszy komputer podłączyć z modemem przez USB, a obydwa komputery kartami sieciowymi kabelkiem SKROSOWANYM. Kabelek sieciowy skrosowany można kupić lub zamówić w odpowiedniej długości. Zamówiony będzie tańszy i bardziej elastyczny.

Przypadek2-Router podłączyć do modemu kablem sieciowym (jeśli to neostrada z modemem USB to będzie potrzebny router z wbudwanym modemem adsl), a komputery do routera. Albo bezprzewodowo, taki router kosztuje od 250zł a karty 100zł.

Jak to skonfigurować, pisze w instrukcji routera i pomocy w Windowsie.

Rozdzielanie łącza na kilka komputerów jest legalne w neostradzie wyłącznie w ramach jednego lokalu. W kablówce wogóle zabrania tego umowa, ale wele zależy od okolicznych zwyczajów.

Niby wolno podłączyć tylko jeden komputer. Ale jeśli to nie jest w firmie to raczej nie powinni się czepiać, o ile się nie udostępnia sąsiadowi.


(Stefe) #11

3 karty sa potrzebne jezeli chcesz uzywac drugiego kompa do netu, a twoj dowstawca netu dal ci urzadzenie, ktore tez podlaczasz przez sieciowke... jak masz inny rodzaj podlaczenia (np. Neo+ z modemem na USB czy jakis ISDN na com) to potrzebne sa dwie sieciowki... w przypadku gdy chcesz dzielic net czy tylko miec siec LAN.


(outca$t.) #12

dobra chce wiec korzystac z 2 kompa polaczonego z 1 tylko w sieci lokalnej bez dostepu do neta na stonie MS wyczytalem Sieć Ethernet - bieżąca standardowa technologia stosowana przez większość firm; łączy komputery za pomocą specjalnych kabli i urządzenia zwanego koncentratorem.

Czy ten koncentratow bedzie mi potrzebny?


(Stefe) #13

koncentrtorow uzywa sie w sieciach na kablu koncentrycznym, stare sieciowki o predkosci 10Mbit... dodatkowo jezeli laczysz tylko dwa komputery to wystarczy polaczenie bezposrednie ze skrosowanym kablem.


(outca$t.) #14

jest to mozliwe na wi98 bo w panelu sterowania nie ma o ile dobrze patrze poloczen sieciowych i internetowych a przynajmniej pod iina nazwa


(Stefe) #15

http://www.sieci.lan.prv.pl/

przejdz do zakladki konfiguracja... masz tam opisane jak to skonfigurowac pod 9x


(outca$t.) #16

narazie dzieki za info all


(Marchelmx) #17

Witam,

do bezpośredniego połączenia dwóch komputerów nie wymagan są żadne koncetratory. Musisz dysponować jednynie (to oczywiście najtańsze rozwiązanie) kartą sieciową w każdym z komputerów. Połączysz je kablem sieciowym kat. 5 (tzw. skrętka), który kupisz w każdym sklepie komputerowym. Musisz pamiętać o tym, iż musi to być tzw.cross-over, oraz długość nie powinna przekraczać 10 m.

Poniższy link pokieruje Cię do strony, w której opisano krok po kroku łączenie komputerów

http://forum.infojama.pl/viewtopic.php?t=12707


(Stefe) #18

cjhyba cos ci sie pomlilo... nie masz na mysli 100m?


(outca$t.) #19

Jeszcze jedno pytanie czy jezeli komputer 1(matka czyli ten ktory jest baza) jest wylaczony to czy z 2 podlaczonego kompa moge wydrukowac z drukarki podlaczonej do 1, czy moge zrobic tak tylko wtedy kiedy komp 1 jest wlaczony.

2 pyt. Czy komp 1 "matka" sluzy tylko do wysylania plikow i kopiowania plikow z kompa 2 czy z kompa 2 tez mozna to zrobic. Chodzi mi wiec czy ta siec dziala tylko w jedna strone?


(Marchelmx) #20

Nie nic mi sie nie pomyliło, jeżeli mówimi o bezpośredim połączeniu dwóch komputerów za pomocą kabla skrosowanego. Natomiast rzeczywiście do 100 m można użyć kabla pod warunkiem użycia wzmacniaków sygnału, jak np. switch, hub router access point.

outca$t.

Przy wyłączonym komputerzeimatce, niestety nie możesz drukować na drukarce przyłączonej do niej.

Natomiast jak najbardziej taka sieć jest dwustronna, tzn możesz kopiować dokumanty w jedną i drugą stronę na obu platformach