Sieć firmowa się strasznie muli-jak zbadać co jest nie tak?


(Afghan) #1

Witam. W firmie w której pracuje jest założona sieć i coś strasznie się muli. Nie jestem administratorem tej sieci, ale już mnie to wkurza jak to marnie chodzi, a administrator mieszka 100 km od tej firmy w której pracuje i czasem tylko coś przez VPN i pulpit zdalny jakieś pierdółki zrobi. Czy było by możliwe żeby jakimś narzędziem przebadać sieć żeby jakoś stwierdzić co jest?? Zastanawiam się czy nie jest ten problem przez tunel VPN który łączy nas z biurem w warszawie, a dokładniej jest to program do wystawiania WZ-ek i kontroli nad magazynami itp. na którym działają osoby u nas w biurze i osoby z biura w wawie, ale z drugiej strony to jak nikt nie działa na tym programie już wieczornymi godzinami to sieć nadal bardzo słabo chodzi. Net jest prędkości 768 kbs więc powinny strony www się bardzo dobrze otwierać. Gdy badam ping to do bramy domyślnej i do innych komputerów w sieci jest poniżej 1 ms. Jak myślicie da się coś zrobić??


(Mireczek) #2

Może jakiś użyszkodnik coś ściąga z Internetu zatykając łącze. Przy okazji VPN ma ograniczony przesył. Zobacz czy jakieś komputery nie działają całą dobę. Jeśli znajdziesz coś takiego, to wyłącz i wtedy sprawdź program, który potrzebujesz. Jeżeli użyszkodnikom nie ograniczy się maksymalnie dostępu do komputera, to są bardzo zdolni, ale nie tam gdzie powinni. :frowning:


(Afghan) #3

To raczej odpada. Mam dostęp do wszystkich komputerów w sieci w firmie i nic nie jest załączone. A poza tym większość pracowników to umie tylko coś napisać i kilka umie ten program do WZ-ek obsługiwać.

Co znaczy ograniczony przesył? czy jest jakaś podana prędkość do której VPN obsługuje??

Do obsługi jest jakiś router Liksysa z chyba dwoma szyfrowanymi kanałami VPN, nie wiem czy nie ten:

http://www.allegro.pl/item629891793_lin ... n_vpn.html


(Mireczek) #4

Kanały VPN są ustawiane poprzez Wasze łącze internetowe. Nie są to osobne kable między oddziałami firmy. Jeśli łącze internetowe jest czymś zatkane, to VPN też będzie działać bardzo opornie.


(Robin-Otzi) #5

sprawdzałeś czy wszystkie komputery są w 100% czyste

u mnie ostatnio jeden komp zamulał całe łącze bo coś złapał i wysyłał tony danych w cieć

i zapychał łącze


(Afghan) #6

nie mam bardzo możliwości sprawdzenie kompów antywirusem, a poza tym jakiś jest tam zainstalowany. Dziś sprawdzałem wszystkie kompy poleceniem "netstat", no i było na każdym bardzo ładnie, bo raptem po góra trzy połączenia i wszystkie mi znane, a wydaje mi się, że to polecenie jakiś zarys pokazuje czy coś niepotrzebnego się gdzieś nie łączy, także z wszystkich komputerów puściłem ping do strony allegro, żeby zobaczyć czy gdzieś się nie przypycha, no i też było nieźle bo z wszystkich komputerów było góra po 50 ms i żadnych zagubionych pakietów (jak się mylę i sprawdzam nie potrzebne rzeczy to sprostujcie)

Zastanawia mnie też jedna rzecz, czy jak jest zrobiony szyfrowany kanał VPN, przez który pracuje ten program do WZ-ek, to inne usługi takie jak poczta czy strony www przez ten kanał przechodzą? Wydaje mi się, że nie, bo VPN pracuje na danym porcie, a każda inna usługa pracuje na swoich portach, ale wy lepiej się pewnie znacie, więc powiedzcie jak to jest.


(Robin-Otzi) #7

możesz sprawdzić MKS online skaner

i we właściwościach połączenia czy nie ma dziwnie dużo wysłanych pakietów

a może dla tylu komputerów to po prostu zbyt wolne łącze


(Afghan) #8

A dobrze myślę w tym co napisałem wcześniej?


(Mireczek) #9

Inne programy przez ten kanał VPN nie przechodzą, ale ów kanał i reszta programów przechodzi razem przez jedno łącze. Gdy łącze jako całość jest za bardzo obciążone, to wtedy wszystkie usługi, łącznie z kanałem VPN muszą ciągle "bić się" o swoje pasmo. Jeśli w routerze możesz przydzielać przepustowość łącza dla poszczególnych usług / portów, to zarezerwuj np. 50% łącza dla kanału VPN z najwyższym priorytetem. Wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba, dane z VPN będą przesyłane z najwyższym priorytetem, dławiąc inne połączenia.

A prawdę mówiąc, to do takich sieci kłaniają się routery z porządnym QoS lub zmiana oprogramowania w routerze na np. TOMATO / DD-WRT. Tego nie można robić w każdym routerze!