Sieć komputerowa w pensjonacie, co wybrać?

Witam serdecznie,

chciałbym stworzyć sieć bezprzewodową w pensjonacie - 3 piętra, ok. 350mkw.

Łącze - neostrada 6mbit.

Modem ADSL z WiFi stałby na parterze, mniej więcej pośrodku budynku (dość dużego jak zaznaczyłem). Komunikacja - ok. 18 komputerów bezprzewodowo.

Jako że jestem laikiem i nie stać mnie chyba a wynajęcie odpowiedniej firmy (koszt byłby duży, prawda? czy ktoś się orientuje ile za samą robociznę bierze się średnio?), chciałbym zrobić to sam, jednak nie wiem jaki najlepiej sprzęt wybrać.

Czy wystarczy modem ADSL z WiFi za ok. 400 zł. czy musiałbym dokupić do tego dodatkową antenę? Jeśli tak, to który z modeli Linksysa oferuje taką możliwość? Rozumiem, że jest jeszcze opcja modemu + Access Pointa na wyższym piętrze, aby objąć zasięgiem cały budynek? (z lat 80tych, ściany z cegły, ok. 4 do końca budynku z każdej strony od umiejscowienia access pointa na każdym piętrze)

Czy wystarczyłby model: WAG325N-EU

taki jak choćby na tej aukcji: http://www.allegro.pl/item241138256_wag … asieg.html

czy tańszy:

Linksys WAG54GS: http://www.allegro.pl/item240046118_lin … fv_ss.html

(jesli te linki naruszają regulamin forum, proszę o ich skasowanie)

Jeśli nie, to jaką konfigurację polecalibyście (z możliwością dołączenia dodatkowej anteny, jeśli tak to w dodatku jakiej, za jaki koszt lub ze współpracą z dodatkowym access pointem)?

czyli co najlepiej wybrać? Coś do czego będę mógł przykręcić antenę (jeśli tak to co?) czy po prostu dokupić access pointa, który będzie na kolejnym piętrze?

Będę wdzięczny za rady smile.gif

Pozdrawiam, Marcin

accesspoint wystarczy Ci na max 2 kondygnacje, do komfortowej pracy powinien być jeden na piętro.

jako router linksys WAG54 będzie okej, do tego na co drugim piętrze (albo na każdym) accesspoint linksys WRT54 najlepiej z alternatywnym oprogramowaniem openwrt.

przy accesspointach na każdym piętrze mógłbyś pewnie nawet w ogóle nie robić kabli i połączyć wszystko przez WDS.

gdyby używać 802.11n (np wag325n) teoretycznie powinien wystarczyć sam router na dole, ale 802.11n jest na razie bardzo mało rozpowszechnione i mało który laptop to obsługuje.

koszt pracy uczciwych sieciowców zazwyczaj ok. 50zł/godz +vat +dojazd.

Hmm, chciałbym w dodatku podłączyć na pierwszym piętrze 5 komputerów w jednym pokoju w sieć z dostępem do netu, muszę więc kupić dodatkowo switch, jak rozumiem.

Myślałem o Pentagramie Cerberusie, tym lepszym z odkręcaną antenką, jako modem-router bezprzewodowy na parterze, a na I piętrze Linksys AP WRT54, który odbierałby sygnał z Pentagrama i do niego podłączony byłby switch. Dobrze kombinuję? :wink:

Czy warto brać tego Pentagrama? Czytałem same pochlebne opinie nt tego modemu ADSL WiFi. Wolałbym wszystko Linksysa, ale nie znalazłem z odkręcaną antenką a może to być konieczne, aby sygnał przeszedł na I piętro. Co sądzisz?

Został jeszcze D-link, ale ludzie skarżą się na tę firmę, dlatego wolę jej unikać (choć dotychczas uważałem, że jest ok).

Dzięki za rady :slight_smile:

PS. Jeszcze jedno - rozumiem, że schody dla mnie - laika - zaczną się w momencie konfiguracji tego routera działającego jako Access Point w pokoju z komputerami. Gdzie znaleźć jakiś przewodnik, żeby poustawiać wszystko jak należy?

przecież wag54gs ma odkręcaną antenę… chyba każdy accesspoint (a/b/g) ma odkręcaną antenę na złączu r-sma?

ale tym bym się nie kierował, bo wewnątrz budynku i tak nie ma sensu używać dodatkowych anten.

ja polecam linksysy z openwrt zamiast domyślnego softu, choć nad obsługą wag’ów prace jeszcze trwają.

w hotelu dla którego czasem pracuję używany jest system z kontrolą dostępu do internetu, żeby jak jakiś klient narozrabia można było niebieskim powiedzieć dokładnie kto to był. polecam się przygotować na takie sytuacje :wink:

działa na serwerze + switche + linksysy wrt54gl z openwrt i już od roku sprawuje się całkiem sympatycznie.

nie powiem Ci nic nt. pentagrama, bo nigdy go nie używałem. d-linki widziałem w akcji dwie sztuki i też sobie dawały radę.

co do konfiguracji to wszystko się będzie sprowadzać do ustawienia klienta neostrady + serwer dhcp po stronie wewnętrznej + ewentualne (i pożądane) zabezpieczenia sieci WiFi. wszystko znajdziesz w instrukcji do urządzeń.

Podobno właśnie nie ma - czytałem parę opisów. Można przerabiać, ale to już za dużo dla mnie :smiley:

I spotkałem parę AP bez odkręcanej anteny :slight_smile:

Skąd wziąć taki soft (ten z kontrolą dostępu)? To się instaluje zamiast frmware routera czy można zainstalować na komputerze, który będzie “administrował” siecią? Trudne do zrobienia dla kogoś, kto nie ma pojęcia co to jest? :wink:

Server DHCP? :o Czytać co prawda umiem, ale… Cóż, mam nadzieję, że sobie poradzę :wink:

Chyba wezmę Pentagrama + AP/router Linksysa, ten WRT (ewentualnie D-LINK DIR-635)…

Dzięki za rady! :slight_smile:

na tym zdjęciu wygląda jakby miał odkręcaną.

oni to kupili razem z wykonaniem całej sieci. nawet niedrogo w stosunku do możliwości. router/serwer wtedy stoi na osobnym komputerze’ date=’ na którym zapisywana jest cała historia połączeń z internetem i uwierzytelniane są komputery chcące się gdzieś połączyć.

każdy się boi, a potem sobie radzi, konfiguracja sprzętu SOHO (Small Office Home Office) jest naprawdę prosta jeśli się czyta instrukcję ze zrozumieniem :wink:

Niestety nie ma, według wszelkich opisów jakie czytałem.

A może ktoś poleci jakiegoś sprawdzonego D-Linka (modem ADSL WiFi) z QoS i odkręcaną antenką, który łatwo skonfigurować?

Złączono Posta : 15.09.2007 (Sob) 11:15

czy gdybym wybrał Linksysa WRV200-EU jako AP, który będzie odbierał i wysyłał sygnał + modem Linksys WAG354G ewentualnie z jakąś anteną (dookólną czy kierunkową?) to da radę? :wink: Czy jednak ten WRV pracuje też jako bridge (bezprzewodowo łącząc się z drugim routerem WiFi udostępniającym internet)?