Sieć LAN + Internet w Wi-Fi w domu z gniazdkami w ścianach

Witam Serdecznie.

Właśnie przygotowuje mój nowy Dom. Mam dostęp do internetu poprzez Wi-Fi z nadajnika oddalonego o ok 300-500 m w linii prostej bez większych przeszkód. W domu mam gniazdka w ścianach tylu LAN (RJ-45)

Docelowo chce podłączyć 2-3 komputery klasy PC (karty LAN) + kiedyś 1-2 notebooki w Wi-Fi 802.11n.

Moja prośba:

  1. Jaki mam wybrać układ kabla na początku i końcu skrętki (dziwne bo w gniazdku mam 9 dziurek(??)) w połączeniu gniazdko - gniazdko i router gniazdko?. Bardzo proszę o układ ilustrowany (dziękuję)

  2. Jaki wybrać router dla podziału internetu (potrzebuje taki, który obsłuży mi internet z kabla Wi-Fi) i rozdzieli sygnał na starcie na 3 komputery PC, które chciałbym zapięć w LAN (chciałbym na 1GBit ale może być na 100MBit)

Bardzo mi zależy na routerze, który miałby podziała pasma i USB najlepiej w technologii 802.11n :slight_smile:

bardzo przepraszam za takie wymaganie, ale nie za bardzo kumam o co biega a chce to zrobić bobrze żeby nie kuć ścian.

Serdecznie proszę o pomoc :slight_smile: Z góry Dziękuję.

Nie wiem co to za złącze z 9 dziurkami.

Połączenia bezpośrednio między komputerami (kartami sieciowymi) robi się kablem sieciowym skrosowanym, we wszystkich innych wypadkach to zwykły kabel sieciowy.

Routery mają z reguły 4 wyjścia sieciowe, kablowo przez nie podłącza się komputery (choćby i za pośrednictwem gniazdek w ścianach). Plus jedno wejście, np. do modemu od telewizji kablowej lub wbudowany ADSL aneks A dla Neostrady.

Komputery mogą się łączyć albo z routerem, albo z zewnętrznym nadajnikiem, nie jednocześnie. Niektóre routery mają funkcję repaetera i mogą retransmitować sygnał wi-fi od zewnętrznego nadajnika, wtedy komputery można do niego podłączyć i kablowo, ale zależy od modelu.

Niektóre routery zamiast przydziału pasma mają QoS i dynamicznie przydzielają pasmo dla każdego komputera by nie było blokad.