Sieć lan pomiędzy kompem xp a 98

panowie mam zrobiona siec domowa 1 komputer jest hostem i ma neostrade 512, natomisat 2 komp jest podłączony zapomocą kartą sieciową chodzi tam net ale chciałbym także aby można z 1 na 2 komp np. oglądać pliki itd. i z 2 na 1 też tak chciałbym ale nie wiem jak w winowsie 98 udostępnić pliki i sieć na xp czyli hoście wysztko wporzo ale nie wiem jak tamten komp z 98 dać do tej sieci i żeby był w niej widoczny proszę o szczerą pomoc :cry:

na początek musisz wpisać te same grupy robocze

potem prawym na moje miejsce sieciowe/otoczenie sieciowe i dajesz właściwości i zaznaczasz udostępnianie plików i drukarek

potem klikasz prawym na folder /dysk jaki chcesz udostępnić dajesz udostępnienie i ok

ale w systemie 98 nie ma pliku do otoczenia sieciowego :frowning:

To doinstaluj Udostępnianie plików i drukarek.

Google nie gryzie -click-

jeśli masz w nim kartę sieciową to na pulpicie musisz mieć ikonę otocznia sieciowego ( chyba że usunąłeś ) wtedy szukaj w panelu sterowania

w windzie 98 nie ma standardowo rozbudowanych elementow sieciowych dopiero Win98 SE posiada wieksze mechanizmy sieciowe, zaczerpniete z serii Win NT…

kiedys tez chcialem placzyc 2 kompy (win2k i win 98 SE)… niesety nie widziały sie nawzajem… z tego co pamietam windy z serii NT >= 5.0 (Win2000, winxp) wymagaja szyfrowania polaczenia (dokladnie nie wiem jak to biega) a win 98 tegoi nie daje… stad problem. Trzeba cos pogrzebać w rejestrze i zmienic w polaczeniach sieciowych, ale jaki klucz - niestety nie wiem.

sensowne sie wydaje zmienienie systemu - przynajmniej na win2000 jesli to mozliwe…

nie wiem jak skąd to wziąść otoczenie sieciowe do windowsa 98 :frowning:

musisz go gdzieś mieć w W98 skoro internet masz na obu jak napisał daniel10 , a poza tym na obu kompach powinieneś mieć FAT bo tu może być problem niewidoczności systemu plików.

a co to fat

FAT i NTFS to systemy plików, na XP masz prawdopodobnie NTFS, a na 98 FAT 32 i problem w tym, że mogą się nie “widzieć”.

na xp mam fat a na 98 nie wiem

na 98 musisz mieć fat bo na innym systemie nie zainstalował byś go, więc problem nie tutaj, ja radziłbym Ci przeinstalować 98 to powinno się pojawić Otoczenie sieciowe jeśli go tam nie ma.

Ja wiem, że to windows 98, ale czemu zaraz przeinstalować?? :x

Pierwsze słyszę, że niby w sieci NTFS i FAT się nie widzą :?

Jak nie masz “otoczenia sieciowego” na pulpicie, to na bank znajdziesz je w panelu sterowania pod ikonką “sieć” po kliknięciu w ikonkę zobaczysz okienko właściwości sieciowych… A dalej polecam:

http://www.banita.pl/konf/smbudostwin9x.html

Przeczytaj początek łączenie z “Udostępnianie - zabezpieczenia na poziomie udziału” resztę możesz sobie darować 8)

Aha mimo, że Win98 (bez S yy SE) jest daremny to jeśli chodzi o sieci i udostępnianie plików w LAN to nie widzę tu wielkich różnic między Win98SE, a Win98 i na pewno pliki udostępnione czy to na Win98SE czy Win98 będą widocznie pod WinXP itp…

Kolega napisał, że na Win98 ma Internet to można sądzić, że maskę i klasę IP mają taką samą więc tu nie ma co szukać :wink:

Ale jeśli chodzi o udostępnianie plików to przy różnych grupach roboczych może być różnie :wink:

Czego by tu się jeszcze czepnąć :wink: a właśnie jak nie masz otoczenia, a chcesz wejść na inny komputer przez sieć to zrób tak:

Start>>>uruchom(wpisz) \IP_drugiego_komputera (działa na obu systemach)

jak mam wpisac to ip do uruchom tak

czy tak