Sieć LAN + router do WiFi = nie widać kompów w sieci głównej

Witam!

Mam taki problem…

Mamy w firmie DSL podłączony pod router, który tworzy nam sieć LAN (nazwijmy ją GŁÓWNA), adresy IP przypisywane dynamicznie (DHCP), komputery się widzą i wszystko jest OK.

Na jednej linii LAN (gniazdko w ścianie) mieliśmy dwa komputery podłączone switchem do tego gniazdka. Na tej właśnie linii zamontowałem router WiFi (TP-LINK TL-WR340G), Internet działa, sieć działa (nazwijmy ją PODRZĘDNA), wszystko niby OK, ale… nie widzę komputerów w pierwotnej sieci LAN - GŁÓWNEJ.

Co mam ustawić w tym routerze, żeby mieć dostęp do zasobów pierwotnej sieci LAN - GŁÓWNEJ?

Mam nadzieję, że zostałem dobrze zrozumiany :slight_smile: Jak coś to pytajcie.

Niepotrzebnie instalowałeś router z WiFi. Wystarczyło dać access pointa. Router stworzył Ci kolejną sieć (i kolejny NAT). Musisz wyłączyć w tym routerze funkcję routingu, wpiąć się do niego w LAN, a nie w WAN i wykorzystać go tylko jako switch z access pointem. Wtedy będzie tak jak chcesz i wszystkie komputery będą w jednej sieci i będą się “widziały”.

Hej!

No fakt nie pomyślałem o tym, że wystarczy sam AP. Jak wpinam wtyczkę do LAN, a nie do WAN to Internet jest, ale sieci nie ma (nie mogę się nawet dostać do routera). Chyba działa tylko jako switch.

Nie bardzo wiem gdzie mam w tym TP-LINKu wyłączyć routing. W Static Routing nie ma nic.

Jak mam włączyć AP… to jest ten router, czy on w ogóle może działać jako AP?

Wyłącz w nim serwer DHCP, niech działa jako klient nadrzędnego.

Wyłączenie DHCP zablokowało mi całkowicie do niego dostęp oraz odcięło Internet. Nie wiem jakie ręczne adresy powinienem wpisać, więc zrobiłem reset ustawień.

Coś mi się zdaje, że nie uda mi się zrobić tak jak chcę :frowning:

Wyłączanie DHCP nie jest rozwiązaniem. W TP-Linkach poszukaj zmiany trybu pracy urządzenia w ustawieniach głównych/WiFi.

Uda się, uda. Zaraz napiszę co i jak.

  1. Odepnij sieć od portu WAN. Zaloguj się na niego po WiFi lub po LAN.

  2. W menu NETWORK -> LAN ustaw adres IP oraz maskę w tej samej sieci co Twoja główna. Pamiętaj, że adres IP nie może być używany przez inne urządzenie. W tym wypadku adres IP na urządzeniu będzie służył tylko i wyłącznie do zalogowania się na nie i zarządzania nim (od strony LAN).

  3. W menu NETWORK -> WAN możesz zostawić tak jak jest: Wan connection type: Dynamic IP

  4. Menu WIRELESS pomijam, bo wydaje mi się, że wiesz jak to skonfigurować. Jeśli nie, to wytłumaczę.

  5. Menu DHCP -> DHCP Settings. Wyłącz DHCP (Disable). DHCP musi być tylko jedno, to na głównym routerze z DSLem.

  6. Reszta ustawień może zostać domyślna. Ustaw sobie tylko hasło i ew. datę i czas.

  7. Teraz gdy masz to skonfigurowane to w ten sposób, to zgadza się - po podłączeniu kompa do routera kablem lub po WiFi będzie informacja o ograniczeniu lub braku łączności. Dlatego wepnij teraz ten kabel, który wpinałeś do portu WAN do jednego z tych czterech portów, które są blisko siebie. Port WAN zostaje pusty. Nic tam nie podłączasz (możesz zakleić taśmą klejąca, żeby nikt tam nic nie podłączał :stuck_out_tongue: ). Urządzenie pracuje jako zwykły przełącznik (switch) z punktem dostępowym (access pointem).

Musi działać. Nie ma bata.

Zrobiłem, jak napisałeś…

Adresy IP w głównej sieci mają formę 192.168.0.xxx, maska podsieci 255.255.255.0

Adresy w sieci podrzędnej miały formę 192.168.1.xxx, maska podsieci 255.255.255.0

Ustawiłem LAN z adresem 192.168.0.119, maska 255.255.255.0

WAN dałem na Dynamic IP

DHCP dałem na DISABLE

I teraz tak…

WiFi: działa, jest Internet,

Kabel: Internet jest na obu kompach, komp1 z Windows XP widzi już główną sieć (jej część - bo są dwie grupy robocze, których widzi jedną), komp2 z Ubuntu 10.04 nie widzi sieci głównej, ani tego drugiego kompa.

WiFi: laptop z Ubuntu 10.04 widzi sieć zewnętrzną i wszystkie kompy (obie grupy robocze), ma Internet, iPhone ma Internet.

Co może być nie tak, że ten stacjonarny nie widzi sieci?

-UPDATE-

BINGO! !!

Dzięki wielkie ant0n za pomoc :smiley:

A proszę bardzo. Nie ma za co :slight_smile: