Sieć lokalna - 3 routery, 2 sieci WiFi, drukarki sieciowe

Witam.

Mam pewien problem. Otóż muszę ustawić dwie niezależne sieci bezprzewodowe, które mają dostęp do niewidocznego z zewnątrz (bez SSID sharing) routera podłączonego do drukarek.

Wygląda to mniej więcej tak:

wi-fi (1) <--- Router1 ----- Router3 ----- Router2 ---> wi-fi (2)

                  | | |

                  | | |

              Internet drukarki (Eth) Internet

Routery to: 2x Asus RT-10E i Asus RT10.

Próbowałem ustawić routery 1 i 2 jako AP, a 3 jako Bridge, łączyć jako AP, czy repeater (wiem, że to bezsens =p), ale żaden ze sposobów nie działa tak, jakbym to widział. Stąd moje pytanie: czy takie ustawienie sieci jest możliwe oraz - jeśli tak - w jaki sposób to połączyć (w którą stronę szukać rozwiązania). Jeśli jeszcze jakieś informacje są potrzebne do rozwikłania problemu to proszę pytać =)

Pozdrawiam.

Trochę tu wszystko zamotane. Czyli w skrócie masz dwa dostępy do internetu i każdy z nich ma po jednym routerze nadającym swoje wifi? Czy to wygląda inaczej?

Tak to wygląda. Są dwa gniazda do Internetu (w osobnych pomieszczeniach) i obydwa mają mieć osobne sieci (różne SSID). Problem się jednak komplikuje dalej, bo jest jeszcze trzeci router (bez połączenia sieciowego), podłączony kablami Ethernet z dwoma drukarkami i chciałbym, aby był on dostępny dla pozostałych dwóch w sieci lokalnej (żeby łącząc się z dowolną siecią mieć dostęp do drukarek), ale nie był dostępny na zewnątrz (wystarczy niejawny, nierozsyłany SSID). Póki co, aby dostać się do drukarek trzeba rozłączyć się z siecią podłączoną do neta i połączyć z routerem z drukarkami, co jest bardzo uporczywe =/

Na takich urządzeniach może być to problematyczne. Ponieważ żeby nie łączyć całkowicie sieci, trzeba zbudować dodatkową sieć która by zapewniała dostęp do drukarek. Rozumiem, że pomiędzy routerami nie ma kabli, tylko wszystko idzie po wifi? Potrzebne by były dwa urządzenia jako AP client

router1 (SSID1) ~~~(SSID1)AP client1 ---- AP client2 (SSID2)~~~ (SSID2) router2

     | | |

 internet switch/router3 --- drukarki internet

i router1 i router2 posiadały by dodatkowa siec miedzy sobą która zapewniała łączność do samych drukarek. Zamiast dwóch AP clientów i routera/switcha mogło by być jedno z Twoich urządzeń jeśli działa w trybie własnie AP client i na routerze1 i 2 musiało by być zapewnione routowanie pakietów do tej sieci drukarkowej.

Router 3 niech normalnie routuje ruch z tych dwóch sieci i osiągniesz to co zamierzasz. Router 1 podłącz do portu WAN routera 3, a router 2 portem WAN do portu LAN routera 3. Ustaw trasy statyczne do sieci i nie będziesz musiał robić przekierowanie portów.

Hej,

Pytanie tylko, co z dwoma niezależnymi łączami do sieci, które oryginalnie były podłączone do Routerów 1 i 2.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No tak, racja, zapomniałem, że kolega ma dwa łącza od różnych ISP. W takim razie można obejść się z tworzeniem 3 podsieci, router 1 można podłączyć do routera 3 do portu WAN, a router 3 i 2 połączyć kablem krosowanym portami LAN, chyba że któryś z routerów posiada funkcję auto MDI-MDIX, to wystarczy kabel prosty, dołączony do routera. Wówczas WiFi 1 będzie w podsieci routera 1, a WiFi 2 w podsieci routera 2, router 3 będzie łączył podsieci routera 1 i 2, na routerze 3 lub 2 mozna wyłączyć serwer DHCP, aby nie było konfliktów.

przy takiej konfiguracji nie będzie widać w sieci utworzonej przez router 1 drukarek podłączonych do routera 3.

z tego co zrozumiałem z pierwszego posta nie ma tam kabli pomiędzy routerami i są one w różnych pomieszczeniach

Jak ustawi trasy statyczne, o czym pisałem wcześniej, to nie będzie żadnego problemu.