Sieć lokalna i Windows Serwer 2012 z Active Directory


(tomasz80) #1

Witam,

Mam pytanie dotyczące struktury sieci lokalnej z serwerem AD.  Chce wdrożyć w swojej sieci usługę AD na serwerze z Win Server 2012 R2, Maksymalnie do  50 klientów.  Zastanawiam się jaki wariant wybrać. Czy serwer (2 karty LAN) wstawić za router i wszystkich użytkowników „wpiąć” do serwera (wariant 1). Czy serwer wpiąć równolegle  z użytkownikami Wariant 2. Według mnie  pierwsze rozwiązanie to większa kontrola Użytkowników potrzebne większe zasoby serwera,  a drugie większa wydajność sieci i serwera. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań i które lepiej zastosować. Jakie rozwiązania wy stosujecie.  Załączyłem plik z rysunkiem bo nie wiem czy zrozumiale to opisałem. 

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji

post-173722-0-62994900-1426837547_thumb.


(LoS) #2

A że tak spytam co chesz kontrolować poprzez ten serwer? Rozwiązanie drugie raczej się nie sprawdzi zwłaszcza sądząc z rysunku  że masz jescze jakiś firewall. Kontroler AD raczej normalnie z hostami wpinasz w tym przypadku. Zdajesz sobie sprawę, że potrzbujesz także CAL dla kompów/userów do AD? Chyba, że już praktycznie wszyscy korzystają z zasobów tego serwera więc CALe powinieneś już mieć. Dwie karty lan stosuje się tak naprawdę z innych względów -  tutaj poczytaj sobie co to jest team lub masz dwie sieci fizyczne i chcesz mieć kontroler dla obu.


(roobal) #3

Jeśli serwer nie ma pełnić roli routera, to według mnie wariant drugi. Bedziesz miał jeden zbędny problem z głowy - trasowanie. Na rysunku masz switch, a nie router. Wpinasz wszystko do switcha czy do routera?


(tomasz80) #4

Wiem, że potrzebne są licencje CAL dla użytkowników lub sprzętu. Jeśli chodzi o to co chcę kontrolować np.  blokowanie stron internetowych, zarządzanie ruchem (przydzielanie szerokości pasma do Internetu), może osiągnę przez to większe bezpieczeństwo. LoS pisząc team masz na myśli grupowanie kart w celu osiągnięcia większych przepustowości, coś jak “trunk switch” tylko dla PC?. Tak jak napisał roobal serwer dodatkowo będzie działa jako router. Ale nie wiem czy nie obciąż w ten sposób zbytnio serwera, nic przy tym nie zyskując a tylko dokłdając sobie roboty z trasowaniem. W zasadzie wariant 2 z dobry routerem i firewallem załatwia sprawę. Robal na rysunku mam router i switch. Wariant 1 (podwójny routing) router (niebieskie kółko)  w to wpięty serwer do serwera (karta 2) wpięty switch i użytkownicy. na serwerze usługi AD, DHCP, DNS,ROUTING. Wariant 2 router za nim switch i równolegle serwer i użytkownicy. Tu rezygnuję z usług DHCP i ROUTINGU na serwerze. Twierdzisz więc, że dodatkowo będę musiał skonfigurować serwer jako router i nic więcej nie zyskam, jeśli tak to nie ma co sobie dodatkowo komplikować sprawy i robić z serwera router. Sądziłem się, że może jeszcze dodatkowe korzyści będą wynikały z pierwszej konfiguracji np. większe bezpieczeństwo czy jakaś funkcjonalność.  Tak przy okazji zostawić DHCP na serwerze, czy lepiej przenieść je na router.


(roobal) #5

Router na Windowsie to raczej średni pomysł, 100 razy lepiej w tej roli sprawdzi się Linux (trasowanie, policy based routing, QoS, bandwith lmit itp.).

Trunking to zupełnie co innego, łacze trunkowe przenosi ramki tagowane (jeden kabel dla wielu VLANów), a to co masz na myśli nazywa się bonding interface.

https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/windows-server-2012–wprowadzenie-do-mechanizmu-grupowania-kart-sieciowych.aspx


(tomasz80) #6

Ok jasne. Dzięki za pomoc