Sieć lokalna - zablokowane porty?

(system) #1

Witam.

Mam oto problem natury następującej.

W mieszkaniu są dwa kompy (oba WinXP), w różnych pokojach. Do niedawna były zsieciowane kablem i wszystko działało (udostępnianie plików itp). Niedawno pojawił się internet z kablówki, i trzeba było małego przeoragnizowania. Wygląda to teraz tak:

Jest modem, do którego podłączona jest kablówka. Z modemu wychodzi jeden kabelek, który idzie do switcha, a ze switcha wychodza dwa nastepne kabelki, po jednym na kazdy z dwoch kompow. Internet hula jak trzeba, natomiast komputery juz sie nie widzą. Rozmawiałem z adminem internetu z kablowki i on cos wspominal o poblokowanych portach, przez ktore sie Windy komunikuja. No i nie ma teraz zadnego udostepniania Czy mozna to jakos obejsc, mam na mysli sposob inny niz wysylanie sobie plikow mailem albo zmapowanie dysku FTP?

wdzieczny bede za (p)odpowiedzi :slight_smile:

pozdrawiam

(Danielderen) #2

możesz stworzyć "udawaną sieć " programem hamachi

jest wtedy tak jak by były kablem połączone

(system) #3

OK, ale czy wtedy będą one zsieciowane przez internet (gdzie prędkość łącza mam ograniczoną), czy przez sieć windowsa, gdzie przekopiowanie np. 1GB z jednego kompa na drugi zajmie nie więcej jak kilka(naście) minut? Na tej drugiej opcji mi zależy.

Pozdrawiam.

(adpawl) #4

Nie jestem expertem w sprawach sieciowych - więc mogę się mylić :roll:

…ale przypuszczam, że mowa o portach: 137, 138, 139 (NetBIOS)

…no i chyba by trza to było w konfigu tego switcha zrobić :wink:

(pysiu) #5

napewno tym dzielisz a nie routerem :wink:

a co do otoczenia sieciowego to tu zapoznaj sie z odblokowaniem http://banita.pl/konf/smbfirewallwinxp.html

Do prawidłowego działania w otoczeniu sieciowym czyli sieci SMB twój system musi mieć otwarte poniższe porty:

port: 137, protokół: UDP, opis: NETBIOS Name Service (137 UDP)

port: 138, protokół: UDP, opis: NETBIOS Datagram Service (138 UDP)

port: 139, protokół: TCP, opis: NETBIOS session service (139 TCP)

opcjonalnie (nie wymagane w wielu sieciach):[/quote]

port: 445, protokół: TCP, opis: Distributed File System (445 TCP) odpowiedzialny za DFS - Rozproszony system plików.

(fiesta) #6

http://dobreprogramy.pl/demonstracje/siec_domowa.htm