Sieć lokalna - zablokowane porty?

Witam.

Mam oto problem natury następującej.

W mieszkaniu są dwa kompy (oba WinXP), w różnych pokojach. Do niedawna były zsieciowane kablem i wszystko działało (udostępnianie plików itp). Niedawno pojawił się internet z kablówki, i trzeba było małego przeoragnizowania. Wygląda to teraz tak:

Jest modem, do którego podłączona jest kablówka. Z modemu wychodzi jeden kabelek, który idzie do switcha, a ze switcha wychodza dwa nastepne kabelki, po jednym na kazdy z dwoch kompow. Internet hula jak trzeba, natomiast komputery juz sie nie widzą. Rozmawiałem z adminem internetu z kablowki i on cos wspominal o poblokowanych portach, przez ktore sie Windy komunikuja. No i nie ma teraz zadnego udostepniania Czy mozna to jakos obejsc, mam na mysli sposob inny niz wysylanie sobie plikow mailem albo zmapowanie dysku FTP?

wdzieczny bede za §odpowiedzi :slight_smile:

pozdrawiam

możesz stworzyć "udawaną sieć " programem hamachi

jest wtedy tak jak by były kablem połączone

OK, ale czy wtedy będą one zsieciowane przez internet (gdzie prędkość łącza mam ograniczoną), czy przez sieć windowsa, gdzie przekopiowanie np. 1GB z jednego kompa na drugi zajmie nie więcej jak kilka(naście) minut? Na tej drugiej opcji mi zależy.

Pozdrawiam.

Nie jestem expertem w sprawach sieciowych - więc mogę się mylić :roll:

…ale przypuszczam, że mowa o portach: 137, 138, 139 (NetBIOS)

…no i chyba by trza to było w konfigu tego switcha zrobić :wink:

napewno tym dzielisz a nie routerem :wink:

a co do otoczenia sieciowego to tu zapoznaj sie z odblokowaniem http://banita.pl/konf/smbfirewallwinxp.html

Do prawidłowego działania w otoczeniu sieciowym czyli sieci SMB twój system musi mieć otwarte poniższe porty:

port: 137, protokół: UDP, opis: NETBIOS Name Service (137 UDP)

port: 138, protokół: UDP, opis: NETBIOS Datagram Service (138 UDP)

port: 139, protokół: TCP, opis: NETBIOS session service (139 TCP)


opcjonalnie (nie wymagane w wielu sieciach):[/quote]

port: 445, protokół: TCP, opis: Distributed File System (445 TCP) odpowiedzialny za DFS - Rozproszony system plików.

http://dobreprogramy.pl/demonstracje/siec_domowa.htm