Siec miedzy laptopem a stacjonarnym pc

Witam

Na komputerze stacjonarnym mam karte sieciową która służy mi do podłączenia internetu bezprzewodowego. Jest w niej tylko gniazdko którym podłączam kabel z anteny. Wejscie jest takie małe, okrągłe, złote. I teraz problem tkwi w tym ze chciałbym przez tą karte podłączyć kablem (wydaje mi sie ze kupiłem dobry - taki z obiema takimi samymi końcówkami, poobnymi o takich jakie są w kablach modemowych tylko wieksze) do laptopa. Co zrobić? Bo mam jeszcze drugą karte sieciową i jak ją wpinam (CZY W OGOLE MOŻNA?) i wszystko podłączam to nie działa. Bo tak w ogole to chciałbym udostepnić to połączenie internetowe i moze mi ktoś powidzieć jak to sie robi? (albo jakaś strona?)

Pozdrawiam

lekki widze chaos w Twoim poscie…ale sprobujmy uporzadkowac.

W komputerze stacjonarnym masz karte sieciowa LAN (taka z wiekszym gniazdkiem niz telefoniczne) a poza tym tenze komputer jest podlaczony do radiowki. Chcesz zeby lap poprzez komputer stacjonarny rozwniez korzystal z sieci radiowej.

Potrzebny Ci jest kabel potocznie zwany ‘skretka’ z koncowkami wiekszymi niz do tel, ale kabel, jako ze 2 komputery laczymy bezposrednio, musi byz z tzw. przeplotem (jest to zamiana miejsc polozenia zyl na koncowkach - tak w skrocie). Wtedy na komputerze stacjonarnym w ustawieniach sieci (dla sieci LAN) ustawiamy:

IP: 192.168.0.1

podmaska sieci: 255.255.255.0

a dla laptopa:

ip: 192.168.0.2

podmaska : jw

brama domyslna: 192.168.0.1

adres dns 1 : 192.168.0.1

adres dns 2 : ew.jakis inny (np.tpsa)

Na komputerze stacjonarnym dajemy udostepnianie polaczenia (w opcjach polaczenia RADIOWEGO)…i powinno smigac :]

Wiele mi twoj post pomógł, dzieki, powinno mi się teraz udać jak tylko kupie ten kabel to spróbuje, najwyżej się dopytam. Ale. Zrozumiałeś że mam tylko jedną karte sieciową i że komputer jest połączony do radiówki. Ale właśnie o to chodzi że ta radiówka łączy się za pomocą karty sieciowej. Cytuje z menadżera urządzeń: D-Link AirPlus DWL-520+ Wireless PCI Adapter (i to jest w “zakładce” Karty sieciowe). I ta właśnie karta jak pisałem ma tylko jedno gniazdko (no, chyba ma jeszcze jakieś ale nie takie jak trzeba). Teraz, nie wiem czy moge podpiąć drugą która ma właściwe gniazdko, ew. czy można kupić jedną ze wszystkimi potrzebnymi mi gniazdami?

hmmm - z tego co teraz zrozumialem to masz JEDNA karte sieciowa w komputerze stacjonarnym , do ktorej podlaczona jest sieciowka.

masz 2 rozwiazania:

kupno routera

kupno 2giej sieciowki i wsadzenie jej do komputera stacjonarnego by dzieki niej mogl sie komunikowac lap - wtedy w windowsie (xp…) ‘mostkujesz’ te 2 polaczenia :slight_smile: -> wada takiego rozwiazania ? zeby lap mial neta…stacjonarka musi byc wlaczona

No dobra. Ostatnie dwie rzeczy.

Gddzie to zrobić?

Nie moge zrobic tego mostkowania. Zaznaczam LAN i RADIÓWKE i pisze że:

Nie przegladasz kolego serwisu Dobreprogramy http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=1

A swoją drogą to na 2 kompy wystarczy maska 255.255.255.252 :smiley:

A widzisz, dzieki. Wiec z tego wynika że nie trzeba nic mostkować tylko w ustawieniach kilknąć “co trzeba” (- żeby udostepnić neta).