Sieć niezidentyfikowana - router nie przydziela adresu IP

Hej.

 

Mam problem. Mianowicie:

Router pracował w sieci, ale posiadał taki sam adres IP jak inny router w tej sieci. Co powodowało kolizję w ruchu sieciowym (brama w sieci 10.0.0.1).

 

Router WRT54GS. Podpinam kablem do PC i sieć niezidentyfikowana, adres IP z kosmosu brak bramy. Potrzebuję się dobrać do jego ustawień. Wpisanie IP na sztywno nie przynosi skutków. Może pomyliłem IP, ale linksys nie przydziala mojemu kompowi IP. Czy mogę sprawdzić na jakim IP pracuje bez łączenia się z nim?

 

Jeśli nie, jak się do tego zabrać?

 

 

Z góry dziękuję za pomoc.

IP nie może być z kosmosu, a co najwyżej z wydzielonej puli adresów, np. z zarezerwowanej puli na adresy lokalne 169.254.0.0/16 i pewnie ten adres jest dla Ciebie tym IP z kosmosu? Poczytaj sobie o autokonfiguracji w systemie operacyjnym i na czym polega oraz dlaczego ten typ sieci nie potrzebuje bramy. W skrócie, IP takie dostajesz, bo host szuka DHCP, którego nie ma, bo nie działa, np. jest wyłączony, albo jest jakaś przeszkoda fizyczna, np. uszkodzony kabel lub port routera. Jeśli problem leży w warstwie fizycznej, to statyczne IP nic Ci nie da, bo nie ma fizycznej łączności. Jeśli kabel i porty działają, to przypisujesz złą adresację i musisz znać adresację routera.

W instrukcji obsługi albo na naklejce na spodzie routera, jeśli taka jest, albo w internecie chociażby na stronie producenta (zdarza się, że inne wersje firmware mają inne IP domyślne dla tego samego modelu).

Używając określenia “z kosmosu” miałem na myśli, że IP nie jest przydzielone przez router.

 

Kabel jest w pełni sprawny, jak również porty routera. Jedyne co może być to wyłączony DHCP.

 

 

Gdyby to było takie proste… IP domyślne było zmienione. W poprzedniej sieci router działał bez problemów, a teraz niestety… Powoduje kolizje w ruchu sieciowym… Potrzebuje jego IP żeby się dostać do ustawień i zmienić jego IP - znowu.

 

A jak bym podłączył router i jakimś snifferem zeskanował, jest szansa że poda mi IP routera na jakim ten aktualnie pracuje? (teraz przyło mi do głowy, a nie ma mnie w domu i nie sprawdzę od razu)