Sieć w firmie - projekt, wymagania, technologie

Witam

Tworze projekt sieci dla firmy tworzącej systemy komputerowe dla firm na terenie polski i nie tylko. Bydynek firmy sklada się z 3 kondygnacji ( parter,1pietro,2pietro). I co do zalożeń projektowych to wiadomo, że chcę stworzyć sieć,która będzie wolna od zatorów , będzie to sieć konwergentna , czyli aby sprostała obowiązujacym technologiom, i była w miarę nadmiarowa, będzie opierać się na światłowodach(wielomodowy- okablowanie pionowe) + skretka kat 5e

-Bede pilnował aby długość kabli od patchpaneli w mdfie do punktów abonenckim PA nie przekroczyla 100m. Od PA do komputera pociagnę w listwach sciennych skretke kat5e , 1000mbs (takie tez karty sieciowe beda w kazdym komputerze). Na parterze będzie główny punkt dystrybucyjny z szafą 19’ , w której poumieszczam najważniejsze urządzenia takie jak główny switch, router, awaryjny zasilacz, listwy zasilajace, patchpanele.

Na kazdym pietrze ( 1 i 2gie) umieszcze IDF-a ze switchem .

Moje pierwsze pytanie: teraz budynki buduje się typowo betonowe? Jak poustawiac APki(acces pointy) aby kazdy pracownik mogl bez problemu chodzić z laptopem po całej firmie? Na kazdym pietrze po 1 AP?

Dalsze kwestie.Bedę oczywiście mial scianę ogniową za routerem, przed ISP ( vectra/netia czy TPSA) obojetnie.

Ze wzgledu , że zastosuje VLANY i tak je podziele, na:

-pracowników

-administarcja/zarzadzanie

-ksiegowosc

-hotspot(siec bezprzewodowa)

Uzyje 4rech fizycznych połączeń pomiedzy routerem a switchem abym mół routować ruch na 4ry Vlany, bez zadnej konkurencji o przepustowosc.

I teraz nasuwa mi się kilka pytań:

Lepiej zagregować łącza? Np. 4x po 1Gb , niby trace 4 porty ale koszt chyba duzo mniejszy od portu 10gb?

-Czy dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie protokołu VTP ( magistrale - lacza trunkowe miedzy switchami) , żeby switche wymieniały między sobą informacje o konfiguracji ?

Chciałbym głównego switcha zrobic jako VTP serwer a switcha na kazdym pietrze jako VTP Client. Czy to dobry pomysł?, co o tym sądzicie?

Firma dla ktorej tworze projekt, ( neistety fikcyjna) zapewne potrzebować będzie zapasowych switchy? czy po 1dnym na pietro starczy ?, a może wystarczy umieścic 2 switche za routerem gdzie będzie nadmiarowość w postaci 1 switcha ( warstwa dyrtybucji) , co wtedy z petlami w sieci. Dlatego chyba wykorzystam protokół STP ale ten z szybsza zbieznością, wtedy bede mógł spokojnie zagregować te 4-ry łącze po 1gb do serwera, aby przy intensywnym wykorzystaniu przez pracowników nie było zatorów ?

Zastosować chciałbym także przy portach łączacych z Hostami technike portfast ( wtdy przy stp , odrazu by przechodzil port w tryb przekazywania

Czekam na jak najwięcej wskazówek, i pozdrawiam.

Co do serwera dhcp, ktory przydzielal by hostom adresy dynamicznie + tym co chcai się łączyć bezprzewodowo. Tyle tych informacji… mam nadzieję , ze chociaż na niektóre pytania pomożecie mi odpowiedzieć :wink:

P.S

Zależy mi również na zaproponowaniu sprzętu pod takie wymagania, ( jak można to z rodzinki Cisco).

Router badz jeżeli taniej wyjdzie switch z obsługą layer3 aby mi routował po 4rech vlanach w sieci z 3 switchami :

-parter switch 24 porty ( aby na uzytkownika było te 10mb realnej przepustowosci)

-1 pietro 48 portowy ( to samo jak wyzej)

-2 pietro 48 portowy ( to samo)

Najlepiej jakiś sprawdzony zestaw, ameryki nie odkryję wiec…

I jakies APki z cisco .

Uporządkujesz swoją wiedzę na temat trójwarstwowej budowy sieci, STP

http://www.cisco.com/en/US/docs/solutio … pusdg.html

http://www.cisco.com/

Tam również dobierzesz odpowiedni sprzęt.

Masz chociaż przygotowaną jakąś topologię. Jeśli masz pokaż ją. Jeśli chcesz oprzeć to na sprzęcie Cisco, jeśli możesz, pokaż wstępną konfigurację routerów, tj. zarzuć konfigiem lub przygotowaną dokumentacją.

Ta firma w rzeczywistości w końcu istnieje czy nie istnieje?

APki ustawiasz w taki sposób, aby ściany nie tłumiły zbyt mocno sygnału, najlepiej weź najpierw plan budynku do ręki i oblicz jaki zasięg będzie miał sygnał.

Jest jakiś powód, aby używać 4 interfejsów do routingu między VLANami? Masz tyle interfejsów w routerze? Co będzie jak stworzysz więcej VLANów?

Musisz wiedzieć ile portów będziesz potrzebował wykorzystać, jeśli potrzebujesz EtherChannel, oblicz ile portów będzie Ci potrzebnych i rozważ kupno przełącznika z odpowiednią ilością portów.

VTP ułatwia konfigurację i eliminuje pomyłki, przy dużej ilości przełączników może być ciężko się bez niego obejść.

STP powinien być włączony domyślnie na przełączniku, przynajmniej na przełącznika Cisco tak jest, więc pętle nie powinny występować, jedynie pozostanie Ci dostosować STP pod własne potrzeby, tj. wyznaczenie root bridge dla poszczególnych VLANów itp.

Przełącznik warstwy trzeciej może być właśnie droższy, niż router, ale ceny to już musisz sam porównać.

OTy kosz.