Sieć wewnętrzna, utrata adresów od serwera DHCP

Witam.

W pracy posiadamy sieć wewnętrzną którą obsługuje rooter TP-Link TL-R480T+.

Od jakiegoś czasu ma miejsce sytuacje, gdzie nagle parę komputerów w sieci (losowo) traci dostęp do internetu.

W czasie tego zdarzenia w/w komputery tracą adres IP nadawany im z rootera (przechodzą na swój adres domyślny).

Po restarcie serwera wszystko wraca do normy. (czasami trzeba zrobić ze 2 restarty na dzień).

Sprawdziłem także, iż w momencie kiedy dany komputer traci adres IP z rootera, to gdy przypiszemu mu jakiś adres na sztywno

(centrum sieci i udostępniania -> zmień ustawienia karty sieciowej -> Prokotół internetowy w wersji 4) internet wraca.

Komputerów w sieci jest około 100.

Co może być tego przyczyną? Czy może być tak, że ten rooter nie wyrabia z taką ilością komputerów? Czy może to wina switchy?

Proszę o jakąś podpowiedź bo sam już nie wiem jak mam ten problem rozwiązać.

Witaj, możliwe że w sieci jest druga usługa DHCP. Jedna na routerze (z której korzystasz) i możliwe że druga jest uruchomiona w serwerze, który musisz restartować. Najprościej sprawdzić czy tak jest, wystarczy ze wypniesz router (wyłączysz go) z sieci i zobaczysz czy inne urządzenie przydzieliło Ci adresy IP.

 

A może ktoś na boku wpioł drugi router z włączonym DHCP? Ponieważ wszystko wskazuje na to ze DHCP jest zdublowany.

Jak możesz, podaj topologię sieci. To są switche zarządzalne?Upewnij się, że jakiś komputer w sieci nie powoduje konfliktu adresów. Sprawdź czas dzierżawy. Być może inny host upomina się o ten adres i go dostaje, ten prosi ponownie o ostatni adres i go nie dostaje (choć powinien dostać inny). Sprawdź czy MAC adresy nie są zdublowane, np. ktoś sobie zmienił z jakiegoś powodu. Jeśli chodzi o tego TP Linka, no to jest sprzęt raczej przeznaczony nie do domu, a do firm, więc myślę, że powinien się wyrabiać. No chyba że ma po prostu jakąś wadę albo TP Link robi kiepski sprzęt dla biznesu.

 

Jaki to adres? Chodzi o link-local? I co znaczy domyślny, bo hosty nie mają przypisanych żadnych adresów domyślnie.