Sieć wi-fi w domu tylko dla laptopa


(Embe16) #1

Witam:)

Mam internet dostarczany drogą radiową. Po zmianie PC na notka, dostawca zainstalował mi urządzenie Air Live 802.11G Wireless AP. Ponieważ grzechem byłoby nie zrobić sobie wi-fi a na sieciach komputerowych się w ogóle nie znam, dostawca internetu polecił mi router Linksysa WRT54GC http://www.medialider.pl/router/linksys-wrt54gc.html , który jest wpięty za Air Live kablem sieciowym.

I teraz pytanie zasadnicze:

Po skonfigurowaniu sieci (działa :smiley: ) powiedzieli mi, że nie dadzą mi hasła do routera (linksysa), ponieważ mogę skopać im całą sieć, gdy zabiorę sie za samodzielne zmiany portów, przekierowania itp. Z tego co zdążyłem się popytać po znajomkach, posiadanie możliwości zarządzania routerem jest "dość pożądane" :? Czy polecieli ze mną w "balona", czy faktycznie mógłbym coś im rozwalić (tylko ja (jeden komp) jest podłączony do tego routera.


(Tomik68) #2

Możesz faktycznie skopać !!


(Tomaszfraszewski) #3

Dokładnie tak jak kolega tomik68 pisze. Router jest już za wpięciem kabla twojego dostawcy i to Ty masz pełną kontrolę co z nim robić a co nie. Nie powinni oszukiwać swoich klientów.


(Embe16) #4

Dzięki koledzy.

Musze teraz ich przydusić i wyzyskać dane dostępowe. Pewnie nie bardzo będą się na to godzili :frowning: ale spróbuję :slight_smile:


(rawX[PL]) #5

Po prostu zresetuj router i wpisz login: admin hasło: admin


(Embe16) #6

Nie mów, że po resecie routera mam pełny do niego dostęp? Ale jeśli faktycznie tak jest, to ..... dziwne :o


(Mrooveq) #7

po resecie (ale nie restarcie!) zazwyczaj wszystkie ustawienia zerują się do fabrycznych wartości.

choć w niektórych planetach jakiś czas temu wprowadzili, że po resecie zeruje się wszystko poza hasłem, tak żeby w przypadku kradzieży i tak się nie dało na niego zalogować i dostosować do swoich potrzeb.

sprawdź w instrukcji co daje reset w przypadku tego linksysa.

oczywiście jeśli sieć od strony ISP konfiguruje się nieautomatycznie, to stracicz wszystkie zrobione przez nich ustawienia i jeśli ich nie znasz, to i tak będziesz musiał ich wołać, żeby Ci go ustawili od początku :slight_smile:


(rawX[PL]) #8

No tak, trzeba znać dane które de facto ISP powinien zapewnić. W ogóle cała ta sytuacja jest dla mnie nieco abstrakcyjna, jakby mi koleś powiedział że nie da mi hasła to bym go chyba wyśmiał w twarz.

Login i hasło są po to, żeby nikt nie zmieniał nic bez twojej wiedzy. Jeśli masz fizyczny dostęp do routera to prawdopodobnie jest twój więc dlaczego miałoby tak nie być?


(Tomasz206) #9

Zrób tak. Podłącz kompa bezpośrednio do

i wpisz ip maske bramke i dns takie jakie miałeś na starym kompie a jak nie wiesz jaki był lub nie pamiętasz to zrób tak start > uruchom > tracert http://www.dobreprogramy.pl(oczywisie z podłączonym routerkiem) i odczytaj adres z drugiej pozycji(to jest twoje ip) następnie wpisz ipconfig -all i odczytasz dns. Jeżeli będziesz miał problemy to odpisz.

Pozdrawiam