Sieć wi-fi z dziwnymi adresami IP - bez LAN-u?

Hejka!
Ostatnio skorzystałem z hotelowego WI-FI i zauważyłem, że brama domyślna zamiast typowego

192.168.x.x

to ma adres:

10.0.2.1

jak to może tak być? LAN’u nie ma? Przekierowane porty? Co się stanie, kiedy uruchomiłbym serwer FTP na tej sieci w telefonie?

Po wpisaniu:

10.0.2.1

tak na głupa do przeglądarki wywala błąd xD
ISP to Orange

Pytam z ciekawości. Z góry dzięki :slight_smile:

[UPDATE]
Po wpisaniu w CMD:

tracert www.dobreprogramy.pl

Otrzymałem to:

cyli jest:

192.168.1.1

Ale na drugim miejscu trasy. Nie powinno to być na pierwszym? Istnieje możliwość VPN’u lub innego tunelowania? Na to chyba wygląda, bo ta sieć strasznie wolno chodzi.

Adresy 10.x.x.x to adresy prywatne tak jak 192.168.x.x

Po wpisaniu: 10.0.2.1
tak na głupa do przeglądarki wywala błąd xD

Ruch do panelu administracyjnego urządzenia może być zablokowany dla określonych adresów/sieci, lub panel nie jest dostępny przez HTTP(S).

Serwer FTP pewnie będzie działał normalnie, jednie ze świecą szukać aplikacji co ogarnia udostępnianie katalogu z karty pamięci by mieć dostęp do podkatalogów i usuwania/modyfikacji plików.

@blumberplumber Najprawdopodobniej mają w tym hotelu dwa routery i kilka AccessPointów. Pierwszy to prawdopodobnie FunBox 2.0 (jeśli jest tam VDSL) lub 3.0 (jeśli jest tam FTTH) z ustawionym adresem IP 192.168.1.1 i zapewne wyłączonym WiFi a drugi to ten co obsługuje klientów przez WiFi (być może MikroTik) z ustawionym adresem IP 10.0.2.1. Do drugiego routera są zapewne podłączone jakieś AccessPointy (np. Ubiquiti) z WiFi.

Pozdrawiam!

Dzięki za info. Co to jest VOSL?
Orange ma też neta stacjonarnego? Szkoda, ze to 2,4 GHz
Przesyłanie: Screenshot_20220719-225250_Wifi Analyzer.png…

@blumberplumber VDSL to technika xDSL umożliwiająca transmisję danych (dostęp do internetu) przez dwużyłowy kabel miedziany (telefoniczny). Tak Orange posiada internet stacjonarny w technologii FTTH (światłowodowej) oraz VDSL (do wyboru).

Pozdrawiam!

W części raczej dalej nie ma wyboru światłowodów.

Ten temat został automatycznie zamknięty 90 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.