Sieć wifi w sieci lokalnej / kłopot

witam

Mam u siebie w mieszkaniu internet z sieci osiedlowej. Zawsze normalnie wymieniałem pliki z kolega z klatki obok, po wpisaniu jego ip wewnętrznego (w obojętnie jakim folderze w formacie \xxx.xx.xx.xx) ale teraz założył sobie kolega siec wifi ( i jest sieć wifi w sieci lokalnej) i po wpisaniu jego ip nie mogę się połączyć z jego komputerem bo ap pro mnie blokuje. On bez problemu łączy się ze mną. Jak to można rozwiązać abym mógł się z nim łączyć.

z góry dzięki za odpowiedź.

A co jest modułem wifi z którego korzysta kolega, AP(access point) czy router wifi.

Jeśli jest to router to należny wyłączyć w nim opcje przydzielania adresów(wyłączyć DHCP w opcjach routera),

gdyż wtedy taki router tworzy podsieć, a wszystkie komputery przez niego podłączone znajdują się w tej podsieci.

Jeśli jest to jakiś inne urządzenie to należy się upewnić, że pracuje on w “trybie AP” (jeśli łączy się z siecią osiedlową kablem) lub “repeater” (jeśli łączy się z siecią osiedlową bezprzewodowo).

Jeśli z jakiś przyczyn DHCP musi być włączone możecie spróbować połączyć się za pomocą innego protokołu.

Jeśli kolega ma router to moim zdaniem będą dwie drogi:

  1. w ustawieniach routera przekierować port na komputer który ma być widziany - wtedy żeby połączyć się z tym komputerem będziesz wpisywać: \xxx.xx.xx.xx: PORT

  2. nie wiem czy to zadziała - można w ustawieniach routera skorzystać z DMZ. Trzeba wyłączyć DHCP lub zrobić wyjątek aby ten komputer dostawał zawsze to samo IP wewnętrzne za routerem. Potem wystarczy włączyć DMZ i wpisać adres wewnętrzny komputera. Powinien on być już widoczny na zewnątrz

To zwykle działa (nie spotkałem się z tym aby nie działało) i jest to według mnie lepsze rozwiązanie.

Ok, dzięki wam za pomoc będę jutro próbował coś działać.