Sieci komuterowe - pytania

Witam poszukuje odpowiedzi na dwa pytania dotyczące sieci:

  • Omówić sposoby ograniczania rozpiętości domen kolizyjnych i domen rozgłoszeniowych
  • Podaj zasady wyboru protokołów przełączania i routingu dla projektowanej sieci.

nie mogę naleźć na nie odpowiedzi ;/

Coś podejrzewam, że czekasz na gotowe odpowiedzi, bo informacji ten temat w sieci jest sporo.

Poczytaj sobie czym jest domena kolizyjna, a czym domena rozgłoszeniowa, to będziesz wiedział jak odpowiedzieć na pierwsze pytanie.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, poczytaj sobie o STP, RSTP, MSTP, PVST, VTP, MVR, RIP/RIP2, EIGRP, OSPF, możesz też poczytać o BGP, VRRP, ale podejrzewam, że materiał nie wykracza poza sieci LAN.

Tak jakby trąci pracą domową … : /

Już czytałem i nie oczekuje gotowych odpowiedzi tylko o naprowadzenie czy w przypadku pytania pierwszego chodzi o routery jako urządzenia czy o coś innego.

Domena kolizyjna występuje, gdy dwa urządzenia wysyłają sygnał tym samym medium. Domeny kolizyjne występują w przypadku hubów lub urządzeń działających w półdupleksie. Urządzenia pracujące w pełnym dupleksie, tj. switch ograniczają kolizję, ponieważ każdy port switcha to osobna domena kolizyjna, a że do jednego portu switcha można podłączyć tylko jedno urządzenie, to kolizje nie występują. Jeśli zrozumiesz to co napisałem, to odpowiedź już sobie wywnioskujesz.

Domena rozgłoszeniowa to fragmnet sieci, w której pakiety są rozgłaszane. Domeną rozgłoszeniową jest podsieć. Domeny separuje się na podsieciach. Tu też musisz wywnioskować sobie jak rozdzielić domeny rozgłoszeniowe.

Z tym bym nie generalizował. Podłącz do 1 portu switcha hub… i masz pod jednym portem x urządzeń.
Wiem, że tak się zazwyczaj nie robi, ale z tym tylko jednym urządzeniem to bym nie przesadzał :wink:

Domeną rozgłoszeniową to segment sieci, do której urządzenie sieciowe może rozgłaszać sygnały bez ograniczania poprzez routing - w uproszczeniu - posiadające tą samą bramę, maskę sieci