Sil 3112a kompatybilność z dyskami

Witam,

od dłuższego czasu próbuje zainstalować system na dysku sata podłączonego do kontrolera sil 3112a. Kiedy podłączam dysk to instalator windows zawiesza się przy sprawdzaniu sprzętu (sam początek instalacji). Kiedy odłączam dysk i zostawiam sam kontroler instalator startuje. Próbowałem integrować sterowniki do kontrolera z systemem, co niestety nie przyniosło skutku. Dysk sprawdzony na innym kompie z zintegrowanym kontrolerem gdzie wszystko startuje. Podejrzewam że dysk jest niekompatybilny z kontrolerem - dysk wd 650gb niestety nie pamiętam modelu. Wiem że jest wyposażony w jakąś dziwną technologie mającą zwiększyć rozmiar sektora z 512b do 4096b przez którą potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie aby poprawnie działał. W necie znalazłem też przypadki w których komuś nie działał dysk podłączony do tego kontrolera, a problem znikał po wymianie dysku na inny.

Czy ktoś z was wie gdzie mogę znaleźć listę urządzeń kompatybilnych z tym kontrolerem? Może macie jakiś inny pomysł na rozwiązanie twego problemu?

System : Windows XP sp2/sp3 ze zintegrowanymi sterownikami lub bez

Procesor : Dureń 800MHZ

Ram : 256 SDR SDRAM

Grafika : Ge-force mx400 32mb

Płyta : nie pamiętam konkretnie ale mogę sprawdzić

Dysk : j.w.

Kontroler: sil 3112a

Czyli kwestię konieczności (lub nie - przy sp3) sterownika kontrolera znasz. Próbowałeś wprowadzać przy instalacji najnowsze ze strony producenta?

Jeszcze jest sprawa kompatybilności SATA - SATAII. W niektórych dyskach SATAII (a Twój chyba do nich należy) trzeba przestawić zworkę by prawidłowo pracowały z kontrolerem SATAI. Nie wiem jak to się ma do Twoich problemów z instalacją, ale warto sprawdzić. instrukcja WD

Wkłada się zworke w piny 5 i 6 czyli w drugie miejsce od lewej,ogólnie na naklejce dysku powinno być rozpisane ich położenie.

Tak, sterowniki były oczywiści pobierane ze strony producenta. Ze zworką niestety nie pomaga.

A próbowałeś integrować do systemu driverpacki gdzie są też sterowniki SATA .takie paczki znajdziesz np: na forum http://forum.windowsmx.pl/

Z moich obserwacji wynika że w przypadku braku sterowników sata dysk zostaje po prostu nie wykryty, a w tym przypadku zawieszenie następuje przy sprawdzaniu urządzeń czyli jeszcze zanim zaczynają ładować się te sterowniki, mimo to oczywiście spróbuje bo lepiej sprawdzić niż później żałować że zmarnowało się mnóstwo czasu szukając tak prostego rozwiązania.

Jutro spróbuje podłączyć inny dysk i może wtedy coś się wyjaśni.