Siła sygnału z routera WiFi a położenie antenki


(Kanaliaon) #1

Witam, wynajmuję pokój w mieszkaniu w którym jest sieć WiFi z routera D-Link DIR-300, wygląda tak:

27_1286379875_thumb.jpg

Router jest w pokoju który ja nie wynajmuję, w moim pokoju mam laptopa którym łapie sygnał z tego routera. I właśnie tu cały szkopuł. W systemie pokazuje mi siłę sygnału słabą góra dostateczną (2 na 5 możliwych kresek), antenka przy routerze (ta co jest na zdjęciu) była skierowana w dół, przestawiłem ją w górę ale siła sygnału bez zmian. I tutaj moje pytanie: od czego zależy siła sygnału, który wychwytuje mój laptop w sąsiednim pokoju? Głównie zależy mi na odpowiedzi czy zależy od ustawienia antenki (jeżeli tak to w którą stronę powinienem ją skierować?). Intuicja podpowiada mi, że ta antenka ma charakterystykę promieniowania dookólną, dałem ją więc pionowo do góry, podobnie jak na zdjęciu tyle że router stoi w pionie, jest więc tak jak na tym zdjęciu:

77_1286380228_thumb.jpg

No więc intuicja podpowiada mi, że ta antenka ma ch-kę dookólną więc ustawiłem ją tak jak na tej fotce. Mylę się? Co mogę zrobić, aby polepszyć moc sygnału?

Wiem, że ściany po drodze osłabiają moc sygnału i nie bez wpływu jest tu także sama antena (może być kiepska), ale proszę o wytłumaczenia jak się ma w takich routerach ustawienia anteny do mocy sygnału odebranego w laptopie np. w pokoju obok.

Pozdrawiam.


(system) #2

internet powinien dzialac i na takim sygnale. Kierunek ustawienia antenki ma wplyw ale minimalny(tzw. polaryzacja). Można kupic mocniejsza antenkę.


(Bor1904) #3

Przedmówca ma racje. zmieniasz polaryzacje (ta antenka jak większość ma pionową) i "kierunek" emisji -ruszając anteną. Taka antena sieje w kształcie torusa(pączek z dziurką) tak jakby ona go przedziurawiła (wizualnie wyjaśniam).

Najczęściej w lapkach są dwie anteny w dwóch polaryzacjach i położenie anteny pewnie nie będzie miało większego znaczenia. Co do anteny o większym zysku to loteria- może być lepiej , gorzej albo bez zmian.

Najpewniejszym, ale najdroższym rozwiązaniem będzie postawienie przy ścianie jakiegoś AP reapater'a z ustawionym MAC na tamten router.

pzdr


(Kanaliaon) #4

A tak mi przyszło do głowy, że można dokupić antenkę WiFi do lapka, co o tym myślicie?


(Bor1904) #5

nie zamontujesz anteny do lapka. Co najwyżej możesz kupić zew karte sieciową z możliwością podkręcenia anteny i do tego antene. Co ostatecznie pewnie nic nie da.

pzdr


(bbbb1) #6

A może jakiś przedłużacz do antenki z routera i samą antenkę umieścić w optymalnym miejscu? Mam podobny problem i o ile laptop jakoś sobie radzi to telefon(z Wi-Fi) w innym pomieszczeniu całkowicie szarpie połączenie.