SilentiumPC Spartan PRO he 924 - strasznie głośny , dlaczego

witam , dzisiaj zamontowałem chłodzenie od silentiumPC wszystko jest podłączone dobrze , tylko coś jest za bardzo głośny . głośniejszy od boxowego , tylko sęk w tym , że on chodzi taki jakby był na maxymalnych obrotach , nie wiem dlaczego .

może za dużo pasty ?

Sprawdzilem obroty ! 2373 przy niskim uzytkowaniu , to chyba duzo . Co może być Nie tak ?

Wpinasz wentylator w czteropinowe złącze CPU_Fan1, następnie kolejno ustawiasz w Biosie obroty na auto, próg obrotów na poziom 1 (najmniejsze obroty) oraz próg temperatury (u mnie 45°C) po przekroczeniu której będą zwiększały się obroty.

Opcje w biosie: CPU Q-FAN FUNCTION, SELECT FAN TYPE, CPU Q-FAN MODE (CPU to procesor a FAN wentylator)

Nie widze takiej opcji nigdzie i zauwazylem , ze w biosie temperatura procka to az 38 , to raczej duza co nie ? Jak na takie chlodzenie . Moze lepiej pojde do sklepu i kupie paste termo… i naloze jeszcze raz ?

Podaj jaki masz BIOS.

Jest idealna.

Jaka pastę wcześniej nałożyłeś i w jakiej ilości? Wystarczy jedno ziarenko.

A zrobiłeś to:

?

Bios mam jakis taki nowoczesny , plyte glowna mam msi , jak wroce do domu to dam tobie dokladniejsze info , pasty nalozylem troche wiecej , chcialem rozsmarowac ale pomyslalem , ze nie trzeba , a wentylator podpiolem , tam gdzie bylo boxowe .

Wejdź do UEFI, następnie Mainboard Settings, Hardware Monitor i zmień CPU Min.Fan Speed na przykład na 12.5% (sprawdź też 0%, przy box’owym chłodzeniu obroty spadają poniżej 1000rpm) i CPU Smart Fan Target na np 50-55 stopni.

Ok , tak zrobie

P.s mysle , ze moze to tez byc wina tego , ze nalozylem odrobine za duzo pasty .

Nie wydaje mi się, płyty MSI mają taki mały “mankament” (tzn. domyślnie wentylator CPU chodzi na 100%).

Nadmierna ilość pasty nie wpływa najlepiej na wydajność chłodzenia.

No , sprawdzalem w programie to chodza na 2373 rpm , to jest srednia . Minimalna byla prawie taka sama , czyli jednak te wentylatory chodza na 100 % , bynajmniej mi sie tak wydaje .

Zmień ustawienia UEFI o których wcześniej pisałem (wentylator będzie działał z mniejszą prędkością).

Ale za to beda wyzsze temperatury .

Nie powinny, a CPU Smart Fan Target to temperatur przy której wentylator będzie działał na 100%

Dodane 26.07.2013 (Pt) 10:28

Po prostu monitoruj temperaturę i obroty wentylatora.

kubsonpl001 na forum piszemy w języku polskim czyli korzystamy z polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).

Dlatego też proszę, korzystając z przycisku zmien.gif

W przeciwnym razie, temat trafi do kosza.

Też mam MSI, u mnie jest "Hardware monitor -> CPU Smart Fan Target (mam na 50C), CPU min Fan Speed (mam na 50%).

To prawda że domyślnie jest na 100% i wtedy są obroty 2300, przy 50% mam 1690 i temperatura praktycznie taka sama a jest znacznie ciszej.

Ps. Do kontroli obrotów i temperatury mam “CPUID Hardware Monitor”.

A wiec tak , nie mam takiego czegoś tutaj ,mam tylko

Zarządzanie wentylatorem cpu. Wyłącz

Kontrola sys fan1. Auto

Kontrola sys fan2. Auto

I temperatury ,

Obroty wentylatora cpu 2290 rpm

Obroty sys fan1. 0 rpm

Obroty sys fan2. 0 rpm

Dodane 26.07.2013 (Pt) 15:29

Ok znalazlem , dalem na 12.5 % i 55 stopni :slight_smile: dzieki za pomoc

Przepraszam za bledy , pisze na tablecie .

55 stopni w spoczynku ?

ok , jest już ok , temperatury są świetne . Nasmarowałem ponownie pastą bo faktycznie miałem dużo BARDZO dużo , a mam nadzieję , że wentylator będzie pracował coraz szybciej pod większym obciążeniem ?

żeby nie było , jak będę grał w grę i wiatrak się kręcić będzie z tą samą prędkością co w spoczynku ?

jaką masz teraz temperaturę w spoczynku jak i w stresie ? Tak wentylator powinien przyspieszyć pod dużym obciązeniem

minimum 28"C

maximum 32"C

Curent 28 - 31"C

Average : 31.4"C

spoczynek

Dodane 26.07.2013 (Pt) 17:02

czasem maximum podskoczy do 40 "C w spoczynku

Dodane 26.07.2013 (Pt) 17:10

gdy gram w assassin 3 to maxymalna temperatura to 54 , a ile obrotów i czy się zwiększają to nie wiem jak sprawdzić .

Dodane 26.07.2013 (Pt) 17:14

obroty się chyba nie zwiększają , bo maximum jest ciągle takie same , ale może polecicie mi program , taki w któym mógłbym dokładnie to sprawdzić ?

Według mnie nie mają po co się zwiększać jak temperatury są bardzo dobre :slight_smile: Niepotrzebny hałas byłby tylko :slight_smile: