Skad brać informacje na temat sieci komputerowych?

Cześć, skad mogę brać informacje na temat siec komputerowych? Np, co to jest maska, bramka, ip, routing itp, itd. Które źródło jest najbardziej wiarygodne?

http://helion.pl/ksiazki/sieci-komputerowe-andrew-s-tanenbaum,siecik.htm

 

 

http://www.google.pl

 

 

http://www.trzepak.pl/index.php

Czemu źródło miałoby być niewiarygodne? Podstawy na pewno znajdziesz na Wikipedii. Kiedyś, chyba w Linux Magazine, albo Linux+ były podstawy administracji sieciami (seria artykułów). Możesz zakupić też książki, jeśli chcesz mieć wszystko od A do Z (znaczy chodzi o podstawy, bo sieci to dość rozległy temat, zresztą jak i wiele innych w IT), np. podana wyżej propozycja.

Jak coś mam kilka podręczników do sprzedania, m.in systemy i sieci komputerowe http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=9338868

Czyli bez ksiażek się nie obejdzie? Okej, a może jakieś filmy? Hmm albo strony które wyjaśniaja przynajmniej podstawy sieci?

@Longhorn2009 szkoda, że nie masz nic pod CCNP, bo by mi się przydało :wink:

W książkach masz przeważnie od A do Z. Np. na takim CCNA masz wszystko od podstaw, po ukończeniu masz solidne podstawy. Można się uczyć samodzielnie, ale sporo czasu marnujesz na szukanie informacji. Na YT jest sporo kanałów tematycznych, z których sam osobiście korzystam i można sporo się dowiedzieć. Jednak większość kanałów tematycznych jest po angielsku.

Z polskich mogę polecić kanał UWTeam.org :arrow: https://www.youtube.com/channel/UCRHXKLPXE-hYh0biKr2DGIg

Z zagranicznych:

Kanał Cisco :arrow: https://www.youtube.com/channel/UC67HNsGGYEL9baa4efJUpvA

Podstaw możesz uczyć się od Eli The Computer Guy :arrow: https://www.youtube.com/results?search_query=eli+computer+guy kanał jest fajnie prowadzony, na luźno i prostym językiem. Akurat do zdobywania podstaw.

Z pewnością znajdziesz inne z propozycji.

Oprócz Wikiepdii, możesz poczytać sobie artykuły na ITpedii.

Do CCNP nie mam, na poziomie CCNA Discovery stanąłem aktualnie :slight_smile:

Ja już po CCNA, certyfikat nawet mam. Teraz planuję podejść do CCNP :wink: Jeśli chodzi o Discovery, mogłeś iść od razu na Exploration, szkoda czasu na Discovery :wink: Ogólnie powinieneś mieć dostęp do materiałów z Discovery i Exploration, a przynajmniej ja miałem.

A co sądzicie o programach encyklopediach informatycznych warto takowe zakupić, czy jednak nie?

Nigdy nie korzystałem z tego typu źródeł. Jeśli chcesz poznać tylko podstawy, to wszystko znajdziesz na Wikipedii. Jeśli chcesz poznać podstawy i rozszerzać wiedzę, to musisz po prostu szukać zagadnień w różnych źródłach. Może będzie łatwiej coś doradzić jak napiszesz czy chcesz poznać działanie sieci tak po prostu z ciekawości, czy może planujesz zostać administratorem sieci.

Właśnie planuje zostać administratorem sieci w przyszłości. Jak również z czystej ciekawości. Bardzo mnie to ciekawi.

W takim razie zaproponowana książka jest dla Ciebie. Możesz też korzystać z materiałów do CCNA Exploration (sieci od podstaw). Na internecie znajdziesz sporo materiałów do CCNA, ale lepiej zainwestować w książkę.

http://miroslawzelent.pl/wyklady-technik-informatyk-do-pobrania/

Podstawy sieci są np. tutaj: http://osilek.mimuw.edu.pl/index.php?title=Sieci_komputerowe