Skad brać informacje na temat sieci komputerowych?


(dre4merOn) #1

Cześć, skad mogę brać informacje na temat siec komputerowych? Np, co to jest maska, bramka, ip, routing itp, itd. Które źródło jest najbardziej wiarygodne?


(system) #2

http://helion.pl/ksiazki/sieci-komputerowe-andrew-s-tanenbaum,siecik.htm

 

 

http://www.google.pl

 

 

http://www.trzepak.pl/index.php


(roobal) #3

Czemu źródło miałoby być niewiarygodne? Podstawy na pewno znajdziesz na Wikipedii. Kiedyś, chyba w Linux Magazine, albo Linux+ były podstawy administracji sieciami (seria artykułów). Możesz zakupić też książki, jeśli chcesz mieć wszystko od A do Z (znaczy chodzi o podstawy, bo sieci to dość rozległy temat, zresztą jak i wiele innych w IT), np. podana wyżej propozycja.


(Longhorn2009) #4

Jak coś mam kilka podręczników do sprzedania, m.in systemy i sieci komputerowe http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=9338868


(dre4merOn) #5

Czyli bez ksiażek się nie obejdzie? Okej, a może jakieś filmy? Hmm albo strony które wyjaśniaja przynajmniej podstawy sieci?


(roobal) #6

@Longhorn2009 szkoda, że nie masz nic pod CCNP, bo by mi się przydało :wink:

W książkach masz przeważnie od A do Z. Np. na takim CCNA masz wszystko od podstaw, po ukończeniu masz solidne podstawy. Można się uczyć samodzielnie, ale sporo czasu marnujesz na szukanie informacji. Na YT jest sporo kanałów tematycznych, z których sam osobiście korzystam i można sporo się dowiedzieć. Jednak większość kanałów tematycznych jest po angielsku.

Z polskich mogę polecić kanał UWTeam.org :arrow: https://www.youtube.com/channel/UCRHXKLPXE-hYh0biKr2DGIg

Z zagranicznych:

Kanał Cisco :arrow: https://www.youtube.com/channel/UC67HNsGGYEL9baa4efJUpvA

Podstaw możesz uczyć się od Eli The Computer Guy :arrow: https://www.youtube.com/results?search_query=eli+computer+guy kanał jest fajnie prowadzony, na luźno i prostym językiem. Akurat do zdobywania podstaw.

Z pewnością znajdziesz inne z propozycji.

Oprócz Wikiepdii, możesz poczytać sobie artykuły na ITpedii.


(Longhorn2009) #7

Do CCNP nie mam, na poziomie CCNA Discovery stanąłem aktualnie :slight_smile:


(roobal) #8

Ja już po CCNA, certyfikat nawet mam. Teraz planuję podejść do CCNP :wink: Jeśli chodzi o Discovery, mogłeś iść od razu na Exploration, szkoda czasu na Discovery :wink: Ogólnie powinieneś mieć dostęp do materiałów z Discovery i Exploration, a przynajmniej ja miałem.


(dre4merOn) #9

A co sądzicie o programach encyklopediach informatycznych warto takowe zakupić, czy jednak nie?


(roobal) #10

Nigdy nie korzystałem z tego typu źródeł. Jeśli chcesz poznać tylko podstawy, to wszystko znajdziesz na Wikipedii. Jeśli chcesz poznać podstawy i rozszerzać wiedzę, to musisz po prostu szukać zagadnień w różnych źródłach. Może będzie łatwiej coś doradzić jak napiszesz czy chcesz poznać działanie sieci tak po prostu z ciekawości, czy może planujesz zostać administratorem sieci.


(dre4merOn) #11

Właśnie planuje zostać administratorem sieci w przyszłości. Jak również z czystej ciekawości. Bardzo mnie to ciekawi.


(roobal) #12

W takim razie zaproponowana książka jest dla Ciebie. Możesz też korzystać z materiałów do CCNA Exploration (sieci od podstaw). Na internecie znajdziesz sporo materiałów do CCNA, ale lepiej zainwestować w książkę.


(Mygomoku) #13

http://miroslawzelent.pl/wyklady-technik-informatyk-do-pobrania/


(somekind) #14

Podstawy sieci są np. tutaj: http://osilek.mimuw.edu.pl/index.php?title=Sieci_komputerowe