Skąd brać sample dźwiękowe? Jak jest z licencją?

Witam. Skąd można brać różne sample dźwięków, które można w przyszłości komercyjnie wykorzystać w różnego rodzaju projektach? Przykładowo - gra komputerowa czy animacja. Zastanawiam się nad stworzeniem animacji i potrzeba mi różnego rodzaju dźwięków (zbicie szkła, sypanie piasku, uderzenia, jakieś szelesty, różne ambinenty itp.) Co-nieco nagrywam sam, potem miksuje i remasteruje na własne potrzeby. Ale nie wszystko uda się nagrać czy stworzyć, i chciałbym się dowiedzieć czy jest jakieś miejsce, bądź “baza” takich dźwięków do ściągnięcia sampli, które mogę dowolnie wykorzystać, zgodnie z prawem, użyć je w czym chce, edytować je jak chce, i na końcu wykorzystać komercyjnie?

Mam nadzieję, że mój temat można podciągnąć pod licencjonowanie oprogramowania.

Np. tutaj https://www.producerloops.com/

Hasło w google: buy audio samples library lub podobne…

Uwaga: Zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z licencją na dźwięki (jak i gdzie dane dźwięki można wykorzystać).

Może być tak, że właściciele praw do sampli określą w licencji, że za wykorzystanie w/w dźwięków trzeba im płacić jakiś procent od przychodu.

Wniosek: dokładnie czytać licencję.

A są jakieś darmowe odpowiedniki, najlepiej paczki, które w pełni legalnie można użyć komercyjnie? Projekt będzie za mały by kupować sample, ale przecież niema animacja/film/gra to mija się z celem. Na googlach szukałem kilka dni, jest pare stron, ale albo jest tragiczna jakość, albo licencja niejasno określona, albo pojedyńcze pliczki.

Zależy jaką kwotą dysponujesz, ja od siebie mogę polecić Tobie, Kontakt Player od Native Instruments i do tego masz masę produktów z których możesz korzystać do woli, oczywiście też płatnych ale po dokonaniu zakupu licencja należy do Ciebie. Ceny są wysokie ale jak zajmujesz lub chcesz zajmować się tym profesjonalnie to naprawdę software jest warty swojej ceny.

Kontakt --------------> http://www.native-instruments.com/#/en/ … kt-player/

I jeden z lepszych producentów sampli --------------> http://www.samplelogic.com/products

Polecam obejrzeć kilka filmów na YT. I zobaczyć Kontak w akcji.

Ok, płatnych już mam wybór, ale jeszcze nie dostałem odpowiedzi -

Tutaj poszukaj http://www.freesound.org/

Licencje do poczytania http://www.freesound.org/help/faq/#licenses-0