Skąd i jaki serwer Linux?

Witam.

Chciałbym zainstalowac sobie serwer (slyszalem o Debianie) - nie wiem skąd pobrac i jak.

Prosze o pomoc.

Nie wiem, jak w Debianie/Ubuntu, ale w OpenSUSE kwestia uruchomienia serwera, to w zasadzie zainstalowanie yast_httpd (lub coś podobnego), a następnie uruchomienie modułu i wyklikanie wszystkiego.

Najpierw jednak lepiej powinneś napisać, jak z twoją wiedzą w zakresie administracji serwerem/systemem operacyjnym/pisaniem skryptów PHP/itd.

Jak już będziesz mieć odpowiednią wiedzę, by móc zarządzać własnym serwerem, a także odpowiednio samozaparcia, to poradzisz sobie z każdą dystrybucją. OpenSUSE jest dla bardziej leniwych czy opornych.

Dodane 09.10.2010 (So) 17:02

Masz chociaż zewnętrzne/stałe IP i jesteś za natem :wink: ?

Zemnetrznego ip nie posiadam ale to narazie tylko aby zarządzać kilkoma kompami polaczonymi z tym serwerem. A chciałbym debiana :slight_smile: .

a co do mojej wiedzy to mała ale chce ją pogłębiać. :wink:

Zatem Debiana sobie odpuść… To system dla bardziej zaawansowanych i nie łatwo na nim zacząć. A Ubuntu Server?

A czym się różni Ubuntu Server od Debiana? Bo dla mnie niczym i oba mogą być skomplikowane dla kogoś bez znajomości Linuksa, oba nie posiadają domyślnie środowiska graficznego (mam na myśli netinstall Debiana). Dlaczego ma sobie odpuścić Debiana? W Debianie też można zainstalować GUI do konfiguracji serwerów, nie tylko OpenSUSE i Yast posiada takie, tzw. ficzery.

Skoro chcesz Debiana, to instaluj Debiana. Zainstaluj co Cię interesuje - serwer WWW (Apache2 lub Lighttpd lub Nginx), serwer FTP (ProFTPd lub Pure-FTPd lub inny) i co tam jeszcze Ci potrzeba. Zainstaluj OpenSSH Server, domyślnie zainstaluje się jako zależność xserver-common, dzięki temu, łącząc się przez SSH na komputerze lokalnym będziesz mógł uruchamiać aplikacje graficzne zainstalowane na komputerze zdalnym (serwerze), dzięki temu nie musisz zawalać serwera całym Gnome lub Kde.

Jedyne co może sprawić problem, to konfiguracja zapory sieciowej ale skoro możesz zdalnie uruchomić na komputerze lokalnym aplikacje graficzne przez SSH, to tak samo możesz uruchomić sobie, np. Gufw do konfiguracji zapory lub coś bardziej rozbudowanego, jak Firestarter.

Jak chcesz zdobyć wiedzę, to musisz czytać podręczniki systemowe, dokumentację na stronach projektu itp.

Pozdrawiam!

a podpowiesz mi gdzie moge pobrac i jakiego ?? bo chyba trzeba pod typ procka instalowac??

pozdrawiam.

macia60@op.pl ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu oraz nie używając polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ć, itd.). Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

Dla procesorów intelopodobnych - Jeśli masz procesor 64-bitowy, to ściągnij wersję 64-bitową, jeśli 32-bitowy to wersję 32b, x86, i686 lub jakąś podobnie podpisaną. Potem instalujesz apache2/httpd (lub lekki wg mnie dla innych zastosowań lighthttpd), mysql/mysqld/pgsql, php5 (w zależności od distro inaczej się mogą nazywać) i ustawiasz to co trzeba i masz serwer, Czasem trzeba doinstalować parę pakietów z ww. prefixami - ale to wyjdzie w praniu.

Jeśli masz jakiś inny procesor (PPC, SPARC - to chyba rzadka rzadkość :))

Jeśli chcesz coś pod procka kompilować to jest do tego Gentoo - ale bez przesady, chyba nie chcesz mieć aż takiej hiper-wydajności na serwerze.

Ja instalowałem serwery na Fedora Core, Fedora, teraz openSUSE i wszystko śmiga jak trzeba. Musisz wiedzieć że bycie adminem własnego serwera nie jest lekko, tym bardziej jeśli przed sobą postawia się jakieś wymagania;)

Można jeszcze pobrać wersję multi-arch :slight_smile: Skąd? Najlepiej szukaj na http://debian.org. Napisz jaki masz procesor lub czy chcesz wersję multi-arch, to podrzuci się odsyłacz do odpowiedniego obrazu iso.

I jeśli zamierza się świadczyć usługi osobom trzecim, jeśli coś nie będzie działać, tak jak tego oczekują lub tak jak zapewnisz to bez stresu prawdopodobnie się nie obejdzie :wink:

Jeśli zamierzasz natomiast postawić serwer w domu do na przykład backupów, to może FreeNAS bardziej Cię zainteresuje niż Debian? :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Free … 20205.html

Pozdrawiam!

  1. jakie usługi chcesz na nim odpalać?

  2. czemu debian? jako serwery stron internetowych/baz danych to jednak redhatoidy (fedora, rhel, centos) są najbardziej popularne

  3. nie uważasz że jeśli nie jesteś w stanie sememu sobie znaleźć obrazów płyt- to nie będziesz w stanie opanować administracji systemem?