Skąd, jak uruchomić G++ z wiersza poleceń?

Grzebałem, szukałem i nie wiem, jak uruchomić kompilator g++ z wiersza poleceń? Posiadam Dev Cpp i chciałbym skorzystać z opcji -W -Wall w kompilatorze, natomiast nie wiem jak się do niego dostać…

Próbowałem w wierszu poleceń wpisywać: Ścieżka \ g++ , ale nic z tego, też: ścieżka \ g++ [nazwapliku].cpp -o plik.exe nic nie daje (wyskakuje że nie znalazło)

A skąd Windows miałby wiedzieć, gdzie jest ów program (koniec końców to tylko Windows)? Przejdź do katalogu dev-cpp, poszukaj kolejno podkatalogów mingw/bin/ (albo coś podobnego) i programu g++. Wtedy będąc w katalogu programu możesz zacząć coś robić, ewentualnie możesz dodać tę ścieżkę do PATH. Jeśli nie chce ci się bawić w to zainstaluj linuksa, bo Windows to programistyczna patologia, nadaje się prawdopodobnie tylko do programowania przy użyciu narzędzi MS. Na linuksie albo będzie zainstalowany, albo dostępny z repo przez apt-get i to od razu skonfigurowany z dodaną ścieżką.

Podaj pełną, poprawną ścieżkę do g++.exe i wszystko będzie działać(o ile wskażesz odpowiedni plik źródłowy do skompilowania i nie pomylisz parametrów), nie potrzeba przechodzić do żadnego folderu, ani nic do PATH dodawać nie trzeba. No i taka mała podpowiedź - nie używaj Dev-C++, tylko czegoś normalniejszego - Visual Studio, Code::Blocks czy Eclipse CDT, a jeśli chcesz mieć GCC to zainstaluj osobno - przynajmniej zawsze najnowsze będzie.

apt-get jest tylko na Debianie i pochodnych, Fedora ma yum, Arch ma pacman-a itd. I uwaga - Windows ma Chocolatey, więc zainstalowanie MinGW to tylko wpisanie

cinst mingw

. Wbrew temu, co mówisz, na Windowsie da się programować. I to dość wygodnie(dzięki VS, dzięki Eclipse i masie innych rzeczy).

w folderze bin wrzuciłem plik main.cpp, w cmd podałem dokładną ścieżkę do g++.exe, wywala mi błąd: “No input files”

Zrób tak, do folderu z g++ skopiuj main.cpp, a następnie używając cmd i polecenia cd przejdź do tego folderu, wpisz potem

g++ main.cpp -o main.exe

Możesz całą komendę zapisać? Bo “cd D:\Programy\DevCpp\MinGW32\bin” nic mi nie daje, a “D:\Programy\DevCpp\MinGW32\bin\g++.exe” wywala błąd.

W jednym nie umiem, bo nie wiem jak się pisze takie rzeczy pod windowsem ale w dwóch komendach to będzie tak:

cd "D:\Programy\DevCpp\MinGW32\bin\"

a następnie nie zamykając terminala

g++ main.cpp -o main.exe

zakładam, że g++.exe oraz main.cpp są w folderze bin\

“nazwa g++ nie jest rozpoznawalna jako plik wykonywalny, polecenie itp etc…”

Z ciekawości ściągnąłem dev-cpp w wersji portable i działa… możesz załączyć screeny z:

  1. Terminala (po wykonaniu tych dwóch komend)

  2. Gdzie widać ścieżkę do folderu w którym są main.cpp i g++.exe

http://imageshack.us/photo/my-images/196/jves.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/543/5iqr.png/

poprzedź poprzednie komendy następującą (wykonają poniższą najpierw a dopiero potem, te dwie co podałem wcześniej)

D:

PS

Windows to patologia - niezbity dowód powyżej, dziękuję.

Śmiga, dzięki wielkie @kostek135 , propsy dla Ciebie :wink:

Nieumiejętnością używania Windowsa dowodzisz jedynie swojej ignorancji, a nie jego patologii.

Polecam zaprzyjaźnić się z PowerShell ISE, zamiast ciągle tkwić w przestarzałej konsoli.

Dodaj sobie ścieżkę do folderu z zainstalowanym DevCpp do zmiennej PATH według np. tego poradnika http://www.java.com/pl/download/help/path.xml

Dzięki temu będzie można używać kompilatora g++ z wiersza poleceń. Wystarczy wtedy w cmd.exe wklepać np. g++ main.cpp -o main.exe aby dokonać kompilacji.