Skąd mogę pobrać obraz ISO Windowsa 10 i 11 ze zintegrowanymi aktualizacjami?

Sterowniki działają po instalacji. Fedora ma wszystko w sobie do tego lapka, BT, WIFI jądro zawiera sterowniki do tego sprzętu, GPU też nie jest problemem. Wtyczka działa tak, ze zaznaczasz i czyta to co wybrałeś. Ba, jak chcesz w coś zagrać to sobie odpalasz Heroic Game Launcher i podpinasz Steam, Epic, GOG itp. i większość idzie bezpośrednio, sam dobiera WINE, proton itd. Czasami jakieś ustawienia trzeba zmienić, jak np. prawa dostępu do plików usera, ale to dwa pstryknięcia, albo ustawia się np. we Flatseal i tyle.

Sam mam lapka takiego mikro, 10" Chuwi z N100, który ma Fedorę (postawiłbym MInta, ale za stare jądro) i w zasadzie Windowsa włączyłem na nim może z raz, po prostu nie ma potrzeby, wszystko działa z Fedorą.

Tak, ale nie wyróżnia czytanego tekstu.

Nie, ale w Chrome możesz sobie włączyć tryb czytania. Wtedy po prawej masz sam tekst, można wybrać wielkość czcionki, odstępy itp. jest bez reklam itp. W tym trybie możesz sobie zaznaczać co ci pasuje i odczytywać, a dodatkowo masz podgląd na tekst. Ramkę z prawej możesz powiększyć.
Sprawdź, może będzie dla ciebie przydatne.

OK. Myślałem, że to będzie działało jak w Edge dla Windowsa…

Piszą, że wersja 98.0.1108.62 nie była jeszcze pozbawiona tej funkcji
https://www.reddit.com/r/edge/comments/u4n4gp/for_those_using_linux_edge_with_removed_read/

Ktoś podał też link do deb’a. Może uda Ci się tą wersję zainstalować, choć nie wiem czy jest sens i czy nawet jak się uda, to będzie działać.

Jeżeli masz w miarę mocny sprzęt, to postawiłbym maszynę wirtualną tylko dla Edge z jakimś okrojonym Windows 11 - najmniej problemów w użytkowaniu. Np https://tiny10.com/ - pozbawiony wielu rzeczy jak np Edge, które jednak można doinstalować

Download & Install Tiny11 2311 (Windows 11 Lite Version)
It doesn’t have a Microsoft Edge browser that users can download and install separately

nie pytaj jak, nie próbowałem, trzeba trochę powalczyć.

Mi się też wydaje, że to dawno temu było, lecz użyłem tylko raz. VirtualBox na Intel 4510U? :open_mouth:

Edge jest w wersji na Linuksa, wtyczka którą podałem też na nim działa. Wersja z Winows też działa, pod Wine, nie trzeba VirtualBoxa.

Tutaj masz wszystkie nowe wersje

https://uupdump.net

Ok, ale chyba nie postawię na tym Lenovo Z50-70 Win11. Kombinowałem z Rufusem i usuwaniem pliku „Appraiseers.dll” lub podobnie i zong - dalej to samo.

Wali o TPM2, Secure Boot i CPU. Może SB wyłączony w UEFI, ale nie umiałem się tam dobrać. :smiley:

11 w najnowszej wersji będzie działać na CPU 7 generacji. Ze starszymi mogą być problemy z uwagi na zmiany w kodzie. Niezależnie od TPM, Secure Boot itp. Bo to akurat jest łatwe do ominięcia.

Faktycznie będzie trudno. Miałem swego czasu na takim Intelu w pracy 2 maszyny wirtualne ale to były Linuxy bez GUI i chodziło to OK. Niby Windows 11 w wersji Tiny11 zadowala się 2GB RAM, ale jak to będzie chodzić, pewnie bez szału. Może wystarczająco.

Faktycznie jest, ale funkcja czytania na głos została w nim jakiś czas temu usunięta.

Może się mylę, ale nie widzę żeby komuś udało się odpalić aktualny Edge pod Wine. Jakiś link z tutorialem? Ja nie znalazłem - opcja z Edge pod Wine byłaby najlepszym rozwiązaniem problemu.

Aktualny nie wiem, ale jakąś starą wersję kiedyś uruchamiałem.

Działa ta wtyczka którą podałem, ta sama która działa z chrome.

Wtyczka działa ale @blumberplumber chciałby mieć natywny mechanizm czytania dostępny w Edge dla Windows i przyznam, że go rozumiem. Korzystałem z wielu narzędzi do czytania stron i w mojej opinii Edge robi to najlepiej (patrząc kompleksowo, nie tylko pod kątem jakości syntezy)

Nie musi być natywny super, ale taki, co wyróżnia np. na żółto tekst, który czyta syntezator oraz te Microsoftowe silniki typu Microsoft Marek i Zofia Online.