Skąd pobrać XP Home Edition

(Jaszczomp1) #1

Mam kilkuletniego laptopa, który fabrycznie miał zainstalowanego Windowsa XP Home Edition. Kiedyś coś się stało, że musiałem formatować dysk i wgrywać na nowo Windowsa, ale wtedy już nie Home Edition, a Professional. Laptop jak mówiłem jest dość stary i ostatnio znowu się coś popsuło (system się w ogóle nie uruchamiał i pojawiał się jakiś komunikat: brak pliku NTLDR czy czegoś podobnego) zdecydowałem, że zainstaluję Windowsa na nowo, ale po sformatowaniu okazało się, że klucz aktywacyjny na spodzie laptopa nie jest do Windowsa Professional a do Home Edition, no i mam problem, bo mam płytkę do Professionala, ale nie mam klucza i nie mam pojęcia gdzie jest, bo Professional był w stacjonarnym, który w ogóle jest już pewnie na śmietnisku, a mam klucz do Home Edition, ale nie mam płytki i tutaj powstaje moje pytanie, czy można gdzieś ściągnąć ze strony Microsoftu jakiś obraz płyty z XP HE czy co w tej sytuacji powinienem zrobić?

(rgabrysiak) #2

Pożycz od kogoś nośnik z systemem Windows XP w wersji Home i nie kombinuj.

Po drugie, czy Windows XP Professional był w wersji BOX czy OEM? Jeżeli OEM i był on przypisany do komputera stacjonarnego to zgodnie z licencją nie możesz go zainstalować na laptopie.

(Agatonster) #3

Jaszczompik ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

(Jaszczomp1) #4

No właśnie o to chodzi, że nikt z moich znajomych nie posiada Windows XP Home. Wszyscy mają albo 7, albo Vistę, albo xp professionala. Nie mam zielonego pojęcia czy był w wersji OEM czy BOX. Tamten komputer stacjonarny był kupowany jakieś 10 lat temu i to nie przeze mnie, a przez rodziców.

Czy oficjalna strona nie udostępnia jakiejś wersji komercyjnej Windowsa XP Home?

(rgabrysiak) #5

Nie, Microsoft nie udostępnia obrazów systemu do pobrania (wyjątek to m.in MSDN, Technet ale nie wiem czy klucz który masz pasowałby do nich, a po drugie są to płatne subskrypcje).

(Jaszczomp1) #6

No cóż. Trudno, ale dziękuję serdecznie za pomoc :wink:

(Piotrkijak) #7

Można z torrentów, tylko musisz uważać, ponieważ jest mnóstwo przeróbek z pousuwanymi przeróżnymi elementami, dodanymi do niczego nieporzebnymi programami itp. Najlepiej szukać takich, co mają dopisek MSDN, ponieważ te na bank są dziewicze, ewentualnie jeszcze można wygenerować sumę kontrolną MD5 i porównać z oficjalnie podaną przez Microsoft i wtedy jak program wykaże poprawność, na 100% obraz jest nietknięty.

(Jaszczomp1) #8

Dziękuję pięknie!!