Skalowanie pojedynczego programu w Windows 7, skalowanie ekranu dla połączenia RDP

Witam wszystkich,

Problem jest następujący:

W firmie użytkownicy wykorzystują program do skanowania dokumentów. Od niedawna zaczęliśmy sukcesywnie wymieniać monitory, na nowe: 24"(FHD) i 27"(QHD). Na komputerach użytkowników, którzy mają problemy ze wzrokiem skonfigurowano skalowanie DPI do 125%. I tutaj zaczyna się problem, wspomniany program w takiej konfiguracji jest najprościej pisząc “ucięty”, użytkownicy nie widzą na obszarze roboczym potrzebnych funkcji. Oczywiście po wyłączeniu skalowania, problem ustaje, ale nie jest to niestety rozwiązanie. Próbowałem wszelakich metod na obejście tej funkcji dla pojedynczego programu, bez skutku. Pytanie brzmi: czy jest w ogóle możliwość wykonania takiego obejścia dla tej jednej aplikacji. Zdaję sobie sprawę, że programista mógł nie przewidzieć obsługi takiej funkcjonalności. Być może istnieją parametry, z którymi można uruchomić plik wykonawczy i wymusić na nim pominięcie tego skalowania?

Ponadto, podobna sytuacja dotyczy innego programu. Ten jest udostępniany dla użytkowników przez RDP. Tam z kolei oprogramowanie wyświetla miniaturową wersję siebie w rozdzielczości 800x600 w lewy górnym rogu okienka. Piszę o tym w tym samym temacie, bo tak naprawdę dotyczy to również skalowania, tylko w drugą stronę. Tutaj chcemy je włączyć. RDP łączy się z WS2003.

Nie jestem przekonany, czy zamieściłem wszystkie potrzebne informacje, ale postaram się je sukcesywnie uzupełniać.

Pozdrawiam serdecznie

Miałem podobny problem, który udało się rozwiązać kupieniem użytkownikom mającym problemy ze wzrokiem monitorów 22" z rozdzielczością 1680x1050 i ustawieniem skalowania na 100%.

2 polubienia

MS w Win10 kombinuje z rozwiązaniem problemów ze skalowaniem, nie wiem jak to działa w rzeczywistości i czy rozwiąże Twój problem, ale można sprawdzić, więcej info: https://www.windowscentral.com/how-improve-app-dpi-scaling-enabling-system-enhanced-feature-windows-10

2 polubienia

Nie wiem czy to pomoże, ale może spróbuj w ustawieniach zgodności tej aplikacji zaznaczyć opcję “Wyłącz skalowanie ekranu dla ustawień wysokiej rozdzielczości DPI” https://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/56806/g_--x--_-_56806x20140729125243_0.jpg

Nie wiem czy to pomoże, ale może spróbuj w ustawieniach zgodności tej aplikacji zaznaczyć opcję “Wyłącz skalowanie ekranu dla ustawień wysokiej rozdzielczości DPI” https://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/56806/g_--x--_-_56806x20140729125243_0.jpg

Chyba próbował i z tego co rozumiem to nie działa. Program http://www.nirsoft.net/utils/advanced_run.html - jak coś korzysta z tego samego więc jak się opcje zgodności przetestowało to program tego nie przeskoczy w ten sposób.

Nie jestem pewien czy może opcja uruchom jako inny użytkownik na koncie z dpi ustawionym na standardowe może omija powiększanie ustawienie na koncie zalogowanego użytkownika.

1 polubienie

WODZU - jest dokładnie tak jak napisał krystian3w - sprawdzone. Wszystkie “typowe” i “google’owe” metody zostały przetestowane.

krystian3w - to jest ciekawy pomysł i warto go przetestować.

Niestety ten program nie posiada przyjemnego pliku “config.ini”, w którym można sobie przepisać to i owo. Szukałem czegoś na wzór takiego pliku, ale niestety nic nie znalazłem. Sprawdzę wasze podpowiedzi.

Jednocześnie dziękuję bardzo za zainteresowanie tematem :slight_smile: