Skalowanie rozdzielczości

Witam. Mam monitor 15" z ratio 4:3 i np. chciałbym ustawić w nim rozdzielczość panoramiczną (np. 1280x720). Maksymalnie obsługiwana jest 1024x768. Po ustawieniu wyższej rozdzielczości niż obsługiwana przez monitor pojawia się napis “Out of range” (z wiadomych przyczyn). Chciałbym uzyskać taki efekt, że np. ustawiam panoramiczną rozdzielczość w systemie i ona jest skalowana do 1024x768 wraz z letterboxem (Czyli że Windows pokazuje, że przestawiłem rozdziałkę na wyższą, a monitor i tak wyświetla to w 1024x768). Czy dałoby radę zrobić takie coś?

Drillaz , może będzie prościej gry napiszesz ,na potrzeby czego ma to służyć.

Hmm, dokładnie to chodziłoby o przetestowanie tego w grach. Bo z reguły jest tak, że albo monitor po przestawieniu rozdziałki na wyższą niż obsługiwana albo nie wyświetla obrazu, albo jakąś jego część “ucina” próbując wyświetlić obraz w tej rozdziałce obsługiwanej.

Drillaz , na własną odpowiedzialność :slight_smile: sprawdź ten program : http://entechtaiwan.com/util/ps.shtm

W sumie ciężko może być…

Akurat PowerStripem nie chcę się za bardzo bawić, ale spróbować nie zaszkodzi. A nie da się zrobić tego jakoś w sterownikach od karty (mam archiwalnego trupa GeForce4 MX 440-SE 64 MB ze sterownikami w wersji 93.71. Nowszych do niej już nie ma) albo jakoś wymusić skalowanie w rejestrze systemowym? Konkretnie chodzi mi o taki efekt, że monitor “myśli” że w systemie jest 1024x768 i wyświetla obraz z paskami na dole i górze, a w Windowsie jest ustawiona wyższa rozdziałka.

Drillaz , no może i by się dało ,w rejestrze to klucz HKEY_CURRENT_CONFIG\System\CurrentControlSet\Control\VIDEO

Ale w tym to już w ogóle nie polecam grzebać :smiley:

Korzyści małe, a możesz zepsuć monitor. Piszę, że możesz, a nie, że na pewno zepsujesz, bo takich rzeczy nie robiłem na monitorach LCD. Kiedyś miałem manię wykańczania monitorów CRT poprzez ustawianie zawyżonych rozdzielczości, częstotliwości odświeżania itp. Ot takie hobby :twisted:

Ogólnie również nie polecam ,(może) szkoda by było dobić sprzęt…

No ale ja akurat nie chcę wykończyć monitora :smiley: Po prostu chcę, żeby skalował jedną rozdzielczość do innej (czyli żeby nie wychodził poza zakres częstotliwości i rozdzielczości, do których jest przystosowany). Tak jak oglądamy np. film o rozdzielczości np. 640x452 na pełnym ekranie przez ALLPlayer albo inny program, a rozdziałka filmu jest przeskalowana do rozdzielczości systemu (takie masło maślane, ale inaczej tego opisać nie umiem.) Przykładowo: ustawiam rozdzielczość w systemie albo w grze na 512x384, a monitor pokazuje ją w 1024x768 bo ją przeskalował do takiej.

W nowych sterach(kartach) jest taka opcja :

Przechwytywanie.JPG

Może znajdzie się coś podobnego w starych

Wiem o tym akurat, niestety do tego dziadowskiego GF-a nie ma już nowszych sterowników i w ich opcjach takie coś nie istnieje… Nie zamierzam już unowocześniać mojego kompa i wyposażać go w jakąś nową grafę, bo zwyczajnie się nie opłaca…

No to chyba bez PowerStripa się nie obejdzie…

A nuż widelec się obejdzie :slight_smile: Jest jeszcze RivaTuner, ciut bezpieczniejsza od PowerStripa. Jeszcze spróbuję coś nią zrobić.

No jest Riva Tuner ,ale nie wiem czy on obsługuje (poprawnie) stare układy na AGP…