Skaner rozwiązujący sprawdzian


(adi0922) #1

Witam otóż chcę sobie zrobić coś takiego aby w skanerze Hp deskjet 2050 można było włożyć uzupełniony sprawdzian (kartę odpowiedzi) przez ucznia przeskanować i komputer porówna uzupełnioną przez ucznia kartę odpowiedzi z tą poprawnie uzupełnioną przez nauczyciele i zrobi tak że porówna czy zaznaczone miejsca przez ucznia w karcie zgadzają się z uzupełnionymi przez nauczyciela


(system) #2

Egzamin szustoklasisty chcemy zpiracić, ale jest zakodowany? :twisted:


(xv_) #3

komputer raczej tego sam nie zrobi (analiza programowa zdjęć, analiza porównawcza kart odpowiedzi w USA odbywa się jeśli za pośrednictwem komputera to programami dedykowanymi).

łatwiejszym sposobem jest porównanie sprawdzianu z szablonem a jeżeli zależy Ci na wykorzystaniu komputera to półautomatycznie można do tego wykorzystać Excela.

W podanym przykładzie zakładam że jest 20pytań i odpowiedzi abcd. w pierwszej kolumnie-tytuł: uczeń 1- spisujesz odpowiedzi ucznia (po kolei tj: a[enter]c[enter]b[enter] i tak dla 20 odpowiedzi. w następnej kolumnie masz wpisane prawidłowe odpowiedzi. teraz wystarczy skorzystać z formatowania warunkowego aby zaznaczyło różnice(może to być oprócz znaków również podkreślenie kolorem).

Zakładając że masz 25 uczniów tworzysz 25 kolumn z ich odpowiedziami, 1 kolumnę z prawidłowymi odpowiedziami, jeden wiersz który zsumuje prawidłowe rozwiązania przyporządkowując do odpowiedniego ucznia. Opcjonalnie też możesz utworzyć małą tabelkę z liczbą punktów i odpowiadającej jej ocenie. Wykorzystując ją szablon automatycznie oprócz zsumowania punktów wystawi ocenę.

Jest trochę roboty z przygotowaniem szablonu (20-60 minut w zależności od umiejętności posługiwania się excelem) ale można go wielokrotnie wykorzystywać (i rozbudowywać np przez zastosowanie makr można dodać pytania za 2,3,4 punkty przycisk do wyczyszczenia zawartości, zaznaczenie najlepszych prac itp)


(adi0922) #4

nie nie chcemy i piszę się szóstoklasisty