Skanowanie dysku przez CHKDSK

Witam

Jeśli temat założyłem w złym dziale, to przepraszam.

Otóż po niezamierzonym resecie komputera podczas uruchamiania się Windowsa zaczął wyświetlać się komunikat, że CHKDSK w celu sprawdzenia spójności danych musi sprawdzić partycję E. Mimo że nie wykrywa żadnych błędów, to skanowanie pojawia się podczas każdego uruchomienia komputera.

Czy mam uszkodzony dysk twardy? :frowning:

Wpisz w wierszu poleceń " chkdsk E: /f"

Po uruchomieniu polecenia może się pojawić: " Program CHKDSK nie może działać, ponieważ wolumin jest używany przez inny proces.Można uruchomić program CHKDSK po uprzedniej dezinstalacji woluminu.Czy chcesz wymusić dezinstalacje tego woluminu?(T/N) wpisz T

Następnie powinien nastąpić skan tego dysku

:slight_smile:

Zrobiłem tak, jak radzisz, ale dalej wyświetla się:

Niezależnie, co wybiorę, partycja jest nadal skanowana przy starcie.

Sprawdź w rejestrach

Start >> Uruchom >> regedit

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager

BootExecute REG_MULTI_SZ autocheck autochk * tak powinno być

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

SFCScan - Ta wartość powinna być ustawiona na zero.

:slight_smile:

W Winlogon nie mam SFCScan tylko jakieś SFCDisable i SfcQuota.

utwórz wartość SFCScan - prawym w panelu winlogon, nowy - wartość

dword, wpisz w wartość SFCScan, w dane wartość 0 i ok;

jeśli sprawdzanie pojawia się po resecie to jest to normalne!

Nie działa. :frowning:

w dane wartości BootExecute wpisz autocheck autochk /k:E *

Spróbuj tego:

Plik -> zapisz jako -> zmień rozszerzenie na wszystkie pliki -> zapisz pod nazwą FIX.REG

W trybie awaryjnym odpal plik FIX.REG i potwierdź dodanie do rejestru i reset kompa.

Dzięki, pomogło. :slight_smile:

EDIT: W chwili, gdy pisałem tego posta, nie było jeszcze wiadomości Qrczaka. Dzięki!

Pomogło ponieważ fix zaproponowany przez qrczaka 13

wyłącza checkdiska całkowicie ze startu systemu,

nawet w przypadku powstania błędów na dysku nie uruchomi się chkdsk i nie

naprawi ci niczego ,co grozi padem systemu.

:frowning:

Leon$ , nie skorzystałem z FIX-a Qrczaka, zastosowałem się tylko do wskazówki Rixxa.

Niekoniecznie trzeba uciekać się do kombinowania w rejestrze XP przy BootExecute oraz całkowitego wyłączania chkdsk przy starcie (bo jeśli pojawią się prawdziwe błędy to użytkownik o tym nie będzie wiedział a struktura partycji będzie nieprawidłowa). Jeśli dysk skanowany jest każdorazowo podczas uruchamiania systemu i nie zawiera ŻADNYCH błędów, prawdopodobnie został niewłaściwie oznaczony przez system jako tzw. “dirty”. Aby to naprawić wystarczy wpisać w wierszu poleceń (Start --> Uruchom --> cmd):

  1. Najpierw: fsutil dirty query [litera dysku] :

  2. Następnie: chkdsk [litera dysku] : /f /x

PS. Oczywiscie zamiast [litera dysku] podajemy symbol partycji, np. fsutil dirty query E:

Błąd powinien zostać naprawiony i przy kolejnym uruchomieniu nie włączy się już niepotrzebne skanowanie chkdsk.