Skanowanie - jak zapisywać zeskanowaną książkę

Mam pytanie w jaki sposób zapisać zeskanowane strony książki. PDF-y książek, które widziałem miały bardzo mały rozmiar. 4 MB, 20 MB to norma. Ale jak skanuje stronę w 300 dpi to nawet pod JPEG wychodzi mi obrazem 300 kB. A więc 3 strony to już jest około 1 MB. A więc książka mająca 300 stron zajmie mi 100 MB. Chciałbym prosić o poradę jak należy skanować książki, aby uzyskać e-booka o bardzo dobrej jakości, a nie zbyt dużych rozmiarów.

Ja bym zaczął od zmiany ze skanu kolorowego na odcienie szarości.

Dla dobrej jakości proponuje TIFF 300dpi.

Zeskanuj kilka stron, a następnie zrób z tego .pdf-a Acrobat-em, a rozmiar .pdf będzie sporo mniejszy niż suma rozmiarów

pojedynczych skanów. Jakby był za cieżki to wtedy spróbuj zamiast TIFF JPEG.

Przede wszystkim należy skanować do jakiegoś programu OCR.

Tylko wówczas będziesz mógł liczyć na mały rozmiar plików, nie rezygnując z kolorów.

W dodatku, taki plik będzie edytowalny.

Najlepiej (jeśli książka nie zawiera szczegółowych ilustracji) skanować w 300 dpi w trybie line art (czarno-białym, nie skali szarości).

Nie no skanowanie czarno-białe i w odcieniach szarości nie wchodzi w grę. Wygląda to okropnie. Książka ma służyć, a nie odstraszać.

Jeszcze raz sugeruję skanowanie do programu OCR.

http://pl.wikipedia.org/wiki/OCR

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1& … ekstow+OCR

http://www.google.com/search?hl=pl&clie … lr=lang_pl

Przeskanuj w JPGi a następnie wydrukuj na wirtualnej drukarce PDF… utworzysz plik PDF o znaczniej zmniejszonej objętości… poziom kompresji itp możesz regulować. Polecam program PDFCreator 0.9.5 (dostępny na DP).

pozdr.

azwierzyn , ja bym proponował dodatkowo zastosować odpowiednią kompresję pliku pdf.

A więc tak, skanujesz strony z książki do pliku np. TIFF, PNG, BMP (jeżeli nakładam jakieś filtry lub dodatkowe “upiększacze” stosuję format bmp), następnie za pomocą programu PDF creator “drukujesz” skany do pliku pdf ustawiając przy tym odpowiednią kompresję. Z doświadczenia wiem, że z darmowych programów nie ma lepszego programu od pdf creator, daje najlepsze rezultaty (najmniejsze pliki pdf). Dodatkowo jak wcześniej wspomniano można przeprowadzić konwersję do obrazu monochromatycznego (redukcję kolorów).

PS. Co do dobrej jakości to w takich przypadkach należy zastosować dodatkowe filtry (np. dostępne w Irfan View).

Temat stary trochę, ale znalazło mi go w Google jak szukałem pomocy.

Skanuję książkę, nie chcę się bawić OCR’em na razie, skanuję do JPGów.

Jak wydrukować te około 200 plików JPG za jednym zamachem do jednego pliku PDF?

Używam jako drukarki wirtualnej “PDF Creator”, ale jaki program pozwoli mi na wydrukowanie wielu plików JPG do jednego pliku PDF?

Posiadam program Photoshop, ale nie wiem jak z niego to zrobić. Jakiś program freeweare pozwala tak druknąć?

No przecież PDF Creator do tego jest. Sam przerzucałem 350 JPGów do 1 pliku w nim, i nic więcej.

Program już Masz, teraz przenosisz wszystkie pliki do jednego folderu, zaznaczasz wszystkie (Ctrl+A) i drukujesz (Plik -> Drukuj).

Dziękuję rokko , nigdy nie używałem tej opcji masowego druku plików z folderu, właśnie tego kluczowego momentu-rozwiązania mi brakowało.

Teraz już wszystko wiem :slight_smile:

Mam pliki ponumerowane, nazwane kolejno: skan001.jpg -> skan215.jpg.

Gdy drukuję metodą zaznaczenia wszystkich plików i “Drukuj” to ich kolejność wydaje się być losowa, a w każdym razie inna za każdym razem - dlaczego nie drukują się pliki JPG kolejno, i jak zrobić by się drukowały w kolejności alfabetycznej?

Też jestem ciekawy tego.

Z tego co pamiętam należy ręcznie posortować pliki (wg nazwy), później zaznaczasz ctrl + A i drukujesz.