Skanowanie odbitek/negatywow

Czy ktos z was skanuje odbitki albo negatywy? Jakosciowo lepiej powinno wychodzic z odbitek, ale czy napewno? W jakiej rozdzielczosci skanujecie?

I pytanie do was… Zeskanowane zdjecia czesto maja problemy z kolorystyka/odzwierciedleniem kolorow, jak temu zapobiec, jak najlepiej wyedytowac zdjecie? Chodzi mi o wasze sprawdzone metody

Moze uda sie zalozyc pierwszy temat w tym dziale z ktorego wywiaze sie jakas ciekawa dyskusja;)

Airborn wszystko zależy od paru czynników

  1. Jakość materiału wyjściowego

  2. Sprzęt

  3. Umiejętność doboru optymalnych parametrów (tutaj ważne jest doświadczenie i eksperymetowanie z parametrami)

(…)

Co do skanowania negatywów i slajdów - do tego są specjalne skanery np. Nikona (drogie), ale posiadające duże możliwości i oprogramowanie. Pracowałem na takim i na zwykłym skanerze domowym z przystawką do slajdów - komentować dalej nie będę :slight_smile:

Po skanie na sprzęcie z niższej półki (czytaj: skaner domowy, choć tutaj HP mile zaskakuje) niezbędna jest korekcja zdjęcia --> poziomy, jasność/kontrast, balans kolorów, krzywe, etc.

Lepsze wyniki uzyskują skanery skanujące wielokrotnie (dla każdej barwy osobny przebieg) niż jednoprzebiegówki

Nikon posiada programy, które potrafią wiele, ale tak czy inaczej, czasem trzeba się napracować :slight_smile:

Jeżeli zależy ci na dobrej jakości skanów to jedyne rozwiązanie --> skanery bębnowe w projesjonalnych punktach

coz niestety spodziewalem sie takiej wlasnie odpowiedzi :slight_smile: jednak zamierzam troche poprobowac z moim Mustekiem 4800TA

masz na mysli, np. oferte zgrania zdjec na CD wraz z wywolaniem kliszy? nigdy niekorzystalem jeszcze z takiej oferty, jak wowczas jest z jakoscia/wiernoscia kolorow?

jakość jest wtedy dobra