Skanowanie plików dla WinXP na Lubuntu

Witam!

Mam na komputerze dual-boot: Lubuntu 15.04 i Windows XP. System Microsoftu jest stale odłączony od Internetu i bez antywirusa, dla zaoszczędzenia wydajności. Nieraz przenoszę pliki z Linuxa na Windę przez pendrive, skanując nośnik na innym komputerze z antyvirem. I tu moje pytanie: czy istnieje antywirus na Lubuntu, który skutecznie przeskanuje mi pliki, które chcę przenieść na Windę? Słyszałem o ClamAV, ale nie jestem pewien czy posiada sygnatury wirusów na Windowsa?

Pozdrawiam

Raczej nie ma antywirusa, który posiadałby sygnatury szkodliwego oprogramowania dla GNU/Linux. Zwyczajnie pod GNU/Linux błędy się poprawia, a założenia powoduje większe bezpieczeństwo.

 

ClamAV jest wykorzystywany do skanowania poczty, więc posiada takowe sygnatury.

ClamAV daleko do skuteczności popularnych programów pod Windows, tj. AVG, Avira, czy Avast, nie mówiąc o płatnych. Sugeruję założenie wirtualnej maszyny pod VirtualBox, w Lubuntu. Tam zainstaluj Windows XP, podłącz foldery i możesz tam antywirem skanować wszystko co idzie dalej do twojego offline-Windowsa XP.

https://livecdlist.com/purpose/windows-antivirus/

Kaspersky Rescue Disk 

Darmowy , do wypalenia na pendrive :wink: , jest oparty na linuksie i skanuje pliki windowsa , Nie raz go używałem :slight_smile:

Ja używam clamtk, i naprawdę jest to dobry skaner, tylko zaznacz wyszukiwanie wszystkich zagrożeń, windows sam w sobie jest szkodnikiem :stuck_out_tongue: